HTC

Súkromie na prvom mieste: Vyskúšajte novú apku fotoaparátu alebo PDF prehliadač

Jednoduché ovládanie, minimum oprávnení.

V obchode Google Play sa nachádza nespočetné množstvo aplikácií, ktoré dokážu ovládať fotoaparát smartfónu alebo prezerať PDF dokumenty. Pre ich vývojárov však nemusí byť súkromie používateľov najvyššou prioritou. V tomto smere prichádzajú k slovu tvorcovia GrapheneOS, open-source projektu zameraného na súkromie a bezpečnosť osobných údajov.

Ako upozornil server XDA, tvorcovia GrapheneOS uviedli do obchodu Google Play dve nové aplikácie – Secure Camera a Secure PDF Viewer. Tieto aplikácie sú tým pádom dostupné pre každého, kto vlastí kompatibilný smartfón. Ich výhodou je, že sú pomerne nenáročné a v prvom rade kladú dôraz na súkromie používateľov.

Secure Camera zaberá po inštalácii iba asi 5 MB miesta v smartfóne. Žiada len tie najnutnejšie povolenia: prístup k fotoaparátu a prístup k mikrofónu kvôli záznamu videa. Ak nahrávať zvuk používateľ nepotrebuje, môže toto oprávnenie vypnúť.

Prístup k polohe aplikácia získa iba vtedy, ak je v nastaveniach explicitne zapnuté označovanie polohy na snímkach. Zachytený obsah sa do zariadenia ukladá cez API rozhranie MediaStore, aplikácia tým pádom nepotrebuje oprávnenie na prístup k internému úložisku smartfónu.

TIP REDAKCIE
Hrozí nám úplný koniec súkromia: EÚ nám chce čítať šifrované správy, priblížiť sa máme Číne
sukromie
Foto: Red.

Ďalšou výhodou je, že Secure Camera automaticky odstraňuje z fotografií všetky metadáta. V nastaveniach sa to ale dá vypnúť. Aplikácia by si mala rozumieť aj s teleobjektívmi či špecializovanými režimami snímania (Nočný režim v smartfónoch Samsung a pod.), keďže využíva knižnicu CameraX operačného systému Android.

Secure PDF Viewer je na tom podobne. Táto aplikácia dokonca nepotrebuje žiadne oprávnenia. Využíva univerzálny webový štandard pdf.js, v rámci čoho zobrazuje obsah v tzv. WebView rozhraní.

apka
Foto: Red.

Rovnako ako GrapheneOS, aj uvedené aplikácie sú open-source riešením. Komunita vývojárov môže preskúmať ich zdrojový kód na Githube, kde je voľne dostupný (TU a TU). Ak by v ňom náhodou našli chybu, môžu jednoducho navrhnúť opravu.

Aplikáciu Secure Camera nájdete v obchode Play na tejto adrese, aplikáciu Secure PDF Viewer sťahujte z tohto odkazu.