snapdragon 8 gen 1

Snapdragon 8 Gen 1 Plus: Vylepšená verzia čipsetu má prísť v máji

Aktuálna verzia ešte poriadne nevychladla, no už sa pripravuje jej nástupca.

Posledné Android smartfóny z tej najvyššej triedy poháňa v prevažnej miere čipset Snapdragon 8 Gen 1, ktorý výrobca Qualcomm predstavil začiatkom decembra 2021. Onedlho ho má v rámci hardvérovej aktualizácie vystriedať novší typ – súrodenec Snapdragon 8 Gen 1 Plus, informuje server notebookcheck.net.

Qualcomm začal svoje čipsety vylepšovať takzvane na polceste generačného cyklu v roku 2019, kedy prekvapil inovovanou verziou vtedy aktuálneho vlajkového čipsetu Snapdragon 855 Plus.

Snapdragon 8 Gen 1 Plus má byť oficiálne prezentovaný niekedy v máji, predpokladajú zdroje. V tomto smere by sa tak dostal na trh rýchlejšie než Snapdragon 888 Plus, ktorý sme spoznali v júni 2021.

V uvedenom období sa koná v americkom San Diegu technologické podujatie Qualcomm 5G Summit. Výrobca tak bude mať na predstavenie nového kusu kremíka ideálnu príležitosť.

Nevieme presne, čo vylepšená verzia súčasnej vlajkovej súpravy ponúkne. Vyrobená ale má byť rovnakou technológiou – 4 nm postupom. Očakávať môžeme mierny nárast výkonu podporený vyššími pracovnými frekvenciami na hlavnom jadre.

TIP REDAKCIE
Doogee S98 Pro: Štýlový odolný smartfón s termokamerou už má svoju cenu!
snapdragon 8 gen 1
Ilustr. foto: Qualcomm

Možno sa rovnaké zlepšenie dotkne i grafického čipu, prípade AI jednotky („umelej inteligencie“), ktorá môže byť opäť o niečo výkonnejšia. Prvé smartfóny s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1 Plus majú doraziť na trh už po pár týždňoch od jeho predstavenia.

Niekedy v lete si tak budú môcť zákazníci zadovážiť smartfón Motorola s avizovaným kódovým označením Frontier a 125 W nabíjaním, model Xiaomi 12 Ultra alebo napríklad Xiaomi MIX 5.

Ide o zaujímavú informáciu najmä pre tých zákazníkov, ktorí chcú po dlhšej dobe vymeniť svoj opotrebovaný high-end smartfón za nový. Súčasný model s čipom Snapdragon 8 Gen 1 alebo Snapdragon 888 určite z okna vyhadzovať nemusia. Technologický skok by bol pre nich iba minimálny.

Qualcomm by tiež mohol v priebehu mája vytiahnuť z klobúka nové čipsety strednej triedy Snapdragon 7XX, podrobnosti o týchto komponentoch ale zatiaľ na verejnosť neprenikli.