GeForce RTX 2070

Vyšší výkon nie je zadarmo: Spotreba NVIDIA GeForce RTX 4090 vraj dosiahne až 600 W!

NVIDIA sa tak zrejme chystá využiť nový štandard zdrojov, ATX 3.0, ktorého kabeláž s konektorom 12VHPWR umožňuje do grafiky dostať práve výkon 600 W.

Približne pred mesiacom sme vás informovali o možnosti, že NVIDIA možno už na jeseň vydá nový rad svojich špičkových grafických kariet. Konkrétne išlo, respektíve má ísť o modely RTX 4000, ktoré budú založené na novej architektúre s označením Lovelace.

Lovelace má byť nadstavbou aktuálnej architekútry Ampere. Ešte dôležitejšiu úlohu však bude zohrávať pokročilejší 5 nm výrobný proces spoločnosti TSMC, ktorý posunie výkon na úplne novú úroveň. Konkrétne sa špekulovalo, že karty dorazia na trh v septembri.

Prevádzka GeForce RTX 4090 nebude žiadny lacný špás

V článku sme taktiež uviedli, že sa nevylučuje ani navýšenie spotreby. Teraz to vyzerá, že to tak aj naozaj bude. Podľa úniku, na ktorý upozornil český server cnews.cz, má tzv. model 90, pravdepodobne GeForce RTX 4090, dosahovať spotrebu až 600 W. Toto číslo má reprezentovať kompletnú spotrebu celej grafickej karty (TGP) vrátane pamätí, chladenia a iných súčastí.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

NVIDIA využije dostupné zdroje

NVIDIA sa tak zrejme chystá využiť nový štandard zdrojov, ATX 3.0, ktorého kabeláž s konektorom 12VHPWR umožňuje do grafiky dostať práve výkon 600 W. Je to skutočne veľa a mnohí z tejto skutočnosti rozhodne nebudú nadšení, najmä po príchode účtu za elektrinu.

Dôležitým faktorom však bude, či medzigeneračný výkonnostný rozdiel dokáže justifikovať tak ohromné navýšenie spotreby. Ak nie, výrobca sa môže pripraviť na nemalú vlnu kritiky.