Čínsky Šen-čen je v prísnom lockdowne: Môže to zatriasť dodávateľským reťazcom

Fabriky musel dočasne zatvoriť aj Foxconn, dvorný dodávateľ Apple.

Postupné uvoľňovanie pandemických opatrení vytvára dojem, že je ochorenie Covid-19 na ústupe. Hoci nie je prevládajúci variant nového koronavírusu taký nebezpečný, pozitivita je v mnohých častiach sveta vrátane Slovenska stále vysoká, čo vedie k ďalším hospitalizáciám a úmrtiam.

Ochorenie Covid-19 neuniká ani z Číny. Mieste úrady najnovšie nariadili mestu Šen-čen, ktoré má približne 17,5 milióna obyvateľov, prísny lockdown. Ide o najväčšie čínske mesto, ktoré je kompletne uzavreté od začiatku roku 2020, kedy lockdown ovplyvnil Wuhan a jeho susedné periférie, informuje server Fortune.

Vtedy zákaz vychádzania a ďalšie obmedzenia ovplyvnili 40 miliónov ľudí. Iné veľké mestá, napríklad Šanghaj, sa uspokojili s lokálnymi uzáverami. Obmedzovali život skôr v jednotlivých štvrtiach a obytných komplexoch, nie v celom meste.

Šen-čen bude v lockdowne celý týždeň, počas ktorého chcú zdravotníci každého obyvateľa otestovať rovno trikrát. V nedeľu pribudlo v oblasti 66 nových prípadov ochorenia Covid-19, od konca februára ich úrady zaznamenali viac ako 400.

Mesto má spoločnú hranicu s Hong Kongom, ktorý v súčasnosti trpí najväčším výskytom ochorenia Covid-19 od začiatku pandémie. Zaznamenáva viac ako 30 000 prípadov denne.

Čína má vo vzťahu k ochoreniu Covid-19 nekompromisný postoj. Zasahuje včas a rozhodne už v zárodku, aby zabránila rozsiahlejšiemu komunitnému prenosu.

TIP REDAKCIE
Elon Musk spravil nevysvetliteľný krok: Z tohto sa teší aj Donald Trump!

Šen-čen ako technologické centrum

Šen-čen je považovaný za technologické centrum Číny, v meste sa nachádza druhý najvyťaženejší prístav hneď po Šanghaji. Ide o hlavný prepravný terminál v obchode medzi USA a Čínou.

V meste má sídlo alebo fabriku niekoľko desiatok technologických firiem a startupov vrátane veľkých čínskych spoločností (Tencent, Huawei a i.). V oblasti sa vyrába podstatný objem čínskej elektroniky. Panujú preto obavy, že aktuálne zavedený lockdown opäť otrasie s už tak napätým dodávateľským reťazcom.

Šen-čen
V meste môžete nájsť aj takúto vlajkovú predajňu značky Huawei. Má tri poschodia a otvorená bola v roku 2019. Foto: Huawei

Prevádzky musel zatvoriť napríklad Foxconn, kľúčový dodávateľ spoločnosti Apple. Firma nevie, kedy bude môcť znovu otvoriť, čaká na usmernenie od miestnej vlády. Spoločnosť pre server Fortune ale uviedla, že dopady na produkciu minimalizuje. Časť výroby presmerovala do iných závodov na území Číny.

Keď čínske úrady vlani v júni zastavili prevádzku prístavu Yantian, došlo k výraznému nahromadeniu zásielok určených na prepravu. Trvalo celé mesiace, kým sa veci vrátili do normálu. Yantian je pritom štvrtým najväčším prístavom na svete, pretečie cez neho asi 90 % zásielok elektroniky určených na export.