nokia 1.4

Nokia nemá v pláne uviesť na trh vlajkový smartfón, potvrdil zástupca firmy

Sústredí sa na lacné smartfóny s dlhou výdržou.

Nokia ako najznámejšia európska značka mobilných telefónov skončila v roku 2016 v rukách konzorcia HMD Global, ktoré pod ňou začalo vyrábať smartfóny s operačným systémom Android.

Hoci spoločnosť HMD Global vypustila do sveta v posledných rokoch niekoľko inteligentných mobilných telefónov, vlajkovú kategóriu zasiahol iba jeden model – Nokia 9 PureView z roku 2019.

Aj keď smartfón zaujal zostavou až 5 hlavných fotoaparátov, veľa vody nenamútil. Trhová púť tohto zariadenia neskončila šťastne. Spoločnosť upustila od prísľubu aktualizovať svoj vlajkový smartfón na Android 11. Získal tak iba jednu hlavnú aktualizáciu, čo je v najvyššej triede fiaskom.

Firma to obhajovala nekompatibilitou medzi fotoaparátmi a novým softvérom, čo by viedlo k výraznému zhoršeniu zážitku z používania smartfónu. Existujúcim zákazníkom ponúkla ako kompenzáciu zľavu 50 % na kúpu smartfónu Nokia XR20 alebo akéhokoľvek zariadenia z radu Nokia X.

nokia 9 pureview
Prvá a doposiaľ zároveň posledná vlajková loď Nokia 9 PureView

O nasledovníkovi Nokie 9 PureView sa špekulovalo niekoľkokrát, spoločnosť však žiadneho nástupcu nepredstavila. A ani to neplánuje. HMD Global nemá v úmysle zapojiť sa do súboja smartfónov s tou najlepšou špecifikáciou.

V rozhovore pre server Android Authority to potvrdil Adam Ferguson, šéf marketingového oddelenia HMD Global. Uviedol, že pre spoločnosť momentálne nemá žiadny zmysel vyrobiť prémiový smartfón za 800 dolárov.

Ciele konzorcia HMD Global sú iné. Sústreďuje sa na výrobu základných mobilných telefónov a smartfónov nižšej a strednej triedy. Chce vyrábať hardvér, ktorý zákazníkovi vydrží niekoľko rokov. Dôležitá je tiež niekoľkodňová výdrž na jedno nabitie a najmä dostupná cena.

TIP REDAKCIE
Američania chcú na Slovensku spraviť poriadok: Toľko hoaxov nestrpia, Facebook reaguje!

Nakoniec, výsledok tejto stratégie sa dal badať aj na nedávnom veľtrhu MWC 2022 v Barcelone. HMD Global na výstave predstavil 3 smartfóny (C21, C21 Plus, C2), ktoré nestoja viac ako 120 eur. Majú nízku špecifikáciu a spoliehajú sa na zjednodušený Android Go.

V polovici roka 2018 bola Nokia 8. najpredávanejšou značkou smartfónov na svete, v súčasnosti jej ale patrí 11. miesto. Predaje firmy sa výraznejšie prepadli v 1. a 2. štvrťroku 2020. Veci sa ale potom začali pomaly zlepšovať. Množstvo predaných zariadení začalo rásť, čo sa podpísalo pod zlepšením finančnej kondície.

nokia
Zdroj: nokiamob.net/ Strategy Analytics

Spoločnosť je zisková už 6 štvrťrokov po sebe, posledný kvartál 2021 bol vôbec najziskovejším, čo sa podnikania HMD Global týka. Výrobca v tomto období predal 3,2 milióna kusov smartfónov a až 11,2 milióna jednoduchých mobilov základnej úrovne.

Zdá sa, že odklon od segmentu vyšších tried funguje, minimálne z obchodného hľadiska. Lacné smartfóny s dlhou výdržou sú možno nezaujímavé, no pre mnohých praktické. Spoločnosť sa neorientuje iba na bežných spotrebiteľov. Biznis rozvíja aj ponukou podnikových služieb určených pre firemných zákazníkov.

Na vlajkový smartfón značky Nokia tak môžeme nateraz zabudnúť. Na druhú stranu, v tejto kategórii je z čoho vyberať. Pôsobí v nej Samsung, Apple, Sony, OnePlus, Huawei a ďalší výrobcovia.