Google vydal Android 12L, určený je pre tablety a skladacie zariadenia

Zlepší prácu na zariadeniach s veľkými obrazovkami.

Spoločnosť Google sa konečne začala viac venovať mobilným zariadeniam s veľkou obrazovkou. V tejto kategórii nájdeme najmä tablety, ale aj prístroje so skladacím displejom. Pre tento typ zariadení pripravil upravenú verziu operačného systému Android 12L. Spoločnosť ju predstavuje vo svojom blogu.

Android 12L obdržal niekoľko zmien v rozhraní a podpore aplikácií, vďaka ktorým ľudia využijú veľké obrazovky svojich tabletov a skladacích smartfónov na maximum.

Ako prvú si môžeme všimnúť novú podobu lišty s upozorneniami a rýchlymi skratkami, ktorá je vo verzii Android 12L rozložená v dvoch stĺpcoch. K dispozícii je tiež panel úloh v spodnej časti obrazovky, ktorý funguje podobne ako panel v Chrome OS alebo dok v systémoch macOS.

Foto: Google

Z tejto oblasti sa dajú spúšťať aplikácie, prípade ich používateľ pretiahne na jednu stranu obrazovky, kde sa otvoria v režime rozdelenej pracovnej plochy. Samotný režim rozdelenej obrazovky doplnila výrazná deliaca línia.

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!
Android 12L
Foto: Google

Aplikácie je možné nezávisle otvárať v dvoch oknách, ktoré môžu mať rôzne veľkosti. Okrem toho sa dajú medzi takto spustenými aplikáciami presúvať súbory potiahnutím, teda známym gestom drag-and-drop.

android 12L
Foto: Google

Tým výpis kľúčových zmien viac-menej končí. Android tablety by si určite zaslúžili viac softvérovej pozornosti. Vyzerá to, si Google túto iniciatívu konečne vzal k srdcu. Android 12L je prvým väčším výstrelom na ceste k zlepšovaniu softvérových základov tabletov.

Ako píše spoločnosť vo svojom blogu, vo vytváraní nových funkcií a optimalizácií pre tablety bude pokračovať v systéme Android 13 a jeho ďalších verziách.

Aktualizáciu na túto verziu operačného systému dostanú tablety a skladacie zariadenia značiek Samsung, Lenovo a Microsoft. Konkrétnejší Google nebol, viac detailov by sme sa ale mali dozvedieť neskôr. Aktualizácia je iba ohlásená, jej distribúcia začne prebiehať až koncom tohto roka.