Služby Apple zasiahol veľký výpadok, nefungoval iCloud, Mapy či Hudba

Takýto rozsiahly výpadok je pre Apple zriedkavý.

Pokiaľ ste sa v priebehu včerajšieho neskoršieho popoludnia nedokázali so svojím iPhonom pripojiť k obchodu s aplikáciami, hudobnej službe alebo napríklad k Apple TV+, chyba nebola vo vašom prijímači ani v mobilnom pripojení operátora.

Infraštruktúru Apple zasiahol veľký výpadok, ktorý ovplyvnil celý rad služieb po celom svete. Na problémy s funkčnosťou mohli používatelia natrafiť azda pri každej službe, ktorú Apple prevádzkuje. Či už išlo o Mapy, Hudbu, Správy, iCloud, Podcasty a mnohé ďalšie.

Údaje portálu Down Detector ukázali, že služby Apple začali štrajkovať krátko po 17. hodine nášho času (21. marec). Najviac hlásení o nefunkčnosti server zaznamenal okolo 18. hodiny. Ich prevádzku sa podarilo takmer úplne obnoviť približne o 20. hodine.

apple
Zdroj: downdetector.com

Zhruba trojhodinový výpadok nevyzerá ako veľká tragédia, hoci sa dotkol mnohých oblastí sveta vrátane Slovenska. Nie je pritom vôbec bežné, že služby Apple vypadávajú. Technické problémy však očividne neobchádzajú ani takú špičkovú firmu, akou je Apple.

Ako píše The Verge, výpadok služieb neovplyvnil iba bežných spotrebiteľov, zákazníkov Apple alebo vývojárov. Nefungovali ani firemné a maloobchodné systémy spoločnosti, z čoho vznikla jedna zaujímavá fotka.

TIP REDAKCIE
Bill Gates má COVID-19, zatiaľ vníma len mierne symptómy

Niektorí zamestnanci značkových obchodov Apple Store sa museli v dôsledku komplikácií vrátiť v rámci svojej pracovnej náplne ku klasike – obyčajnému papieru. Digitalizácia je skvelá, no ak nefunguje, starý dobrý papier je nenahraditeľný.

Čo vlastne výpadok spôsobilo? Apple zatiaľ oficiálne stanovisko nezverejnil. Podľa Marka Gurmana z Bloombergu boli zdrojom výpadku problémy so systémom doménových mien (DNS).

DNS servery majú za úlohu prekladať názvy domén (napr. techbyte.sk) na IP adresy a opačne. Každý server má vlastnú jedinečnú IP adresu zapísanú v desiatkovej sústave. Bolo by však zložité pamätať si reťazec rozličných čísiel priradených ku každému webu. Preto vznikol systém DNS s ľahko zapamätateľnými abecednými názvami.

Do internetového prehliadača tak používateľ nemusí písať „88.99.104.237“, ale iba „www.techbyte.sk“. DNS tento názov následne preloží na IP adresu a zobrazí príslušnú internetovú stránku.

Problémy s DNS sú často spôsobené ľudským faktorom. Niekto mohol jednoducho spraviť chybu. Zlyhanie technickej stránky veci, samozrejme, vylúčené nie je.