Android 13 zlepší prácu s tabletmi, naznačujú nové informácie

Pribudnúť má zdieľanie aplikácií medzi používateľskými profilmi a ďalšie funkcie.

Tablety s operačným systémom Android ťahajú oproti iPadom od Apple za kratší koniec. Zlé určite nie sú, no niektorí by privítali lepší multitasking, väčšie množstvo prispôsobených aplikácií a vo všeobecnosti prepracovanejší softvér, ktorý umožní využívať veľké obrazovky na maximum. Android 13 by mal prácu s tabletmi zlepšiť.

Ako vieme, Google už v zákulisí pripravuje novú verziu operačného systému Android 13. Dostupný je zatiaľ v prvej verzii určenej pre vývojárov, ktorí sa s ňou môžu pomaly oboznamovať.

Android 13 so sebou prinesie niekoľko vylepšení, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zasiahnu aj kategóriu tabletov, nielen smartfónov. Hoci je na jednoznačné podrobnosti ešte priskoro, Mishaal Rahman v blogu esper.io na základe svojich zistení približuje, čo nás asi čaká.

Pozornosť si pýta nový režim Hub, ktorý umožní zdieľať aplikácie v tablete naprieč jednotlivými profilmi. Android v súčasnosti neumožňuje používateľom zdieľať aplikácie medzi profilmi, čo je škoda. Tablet často používajú viacerí ľudia, či už v práci alebo v domácnosti.

Android 13 by mal používateľom sprístupniť zdieľanie aplikácií bez toho, aby si museli požičiavať prihlasovacie údaje alebo sa prepínať medzi profilmi. Režim Hub by tiež mal obsahovať nastavenie pre určenie „dôveryhodných sietí“.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!

Ostatní používatelia tak získajú prístup k zdieľaným aplikáciám (napr. Netflix, YouTube Premium) len vtedy, ak budú pripojení ku konkrétnej sieti, napríklad domácej či pracovnej WiFi.

Tablety s operačným systémom Android 13 okrem toho pravdepodobne rozpoznajú spôsob nabíjania. Pokiaľ bude tablet napájaný z doku a nie zo štandardného zdroja energie – klasickej nabíjačky, tablet sa tomu prispôsobí. Aktivovať sa môže napríklad režim úspory energie pri nečinnosti a ďalšie súvisiace funkcie.

android 13
Zdroj: esper.io

Vývojárska verzia Androidu 13 tiež obsahuje reťazce zdrojového kódu, ktoré naznačujú príchod výrazne prepracovaného šetriča obrazovky. Priestor by mal dostať aj vylepšený detský režim dostupný priamo z navigačného panela.

Rodič bude môcť na obrazovke tabletu uzamknúť vybranú úlohu alebo aplikáciu, ktorú nebude vedieť dieťa vypnúť, resp. opustiť. Pokiaľ ratolesti pustí napríklad rozprávku, nemusí sa obávať, že ťukaním do displeja dieťa niečo nechtiac aktivuje, vymaže a podobne.

Ďalšie inovácie by mali smerovať k lepšiemu zážitku z hrania mobilných hier na tabletoch alebo ku kvalitnejšej podpore zadávania rukou písaného textu prostredníctvom dotykového pera.

V poradí druhú, stále vývojársku verziu systému Google uvoľní koncom tohto, prípade začiatkom budúceho mesiaca. Tá by mala prezradiť ďalšie podrobnosti o pripravovaných zmenách a zlepšeniach.