walkman

Walkman v roku 2022? Sony predstavilo 2 nové hudobné prehrávače

Špičkový prenosný prehrávač? Sony vie, ako na to.

Kto by nepoznal ikonickú značku Walkman, ktorá v roku 1979 zmenila spôsob, akým ľudia počúvajú hudbu. Vďaka prenosným kazetovým prehrávačom si mohli svoje obľúbené skladby vziať so sebou a počúvať ich, nech už sa nachádzali kdekoľvek.

Značka Walkman stále žije, pričom je rovnako spojená s kvalitným audiom, ktoré si môžete vziať na cesty. Japonská spoločnosť Sony predstavila dvojicu hudobných prehrávačov Walkman s krkolomným označením NW-WM1AM2 a NW-WM1ZM2, ktoré sú nástupcami predchádzajúcich generácií z roku 2016.

Hoci má jeden z modelov menšiu internú pamäť, po technickej stránke sú oba hudobné prehrávače viac-menej totožné. Model NW-WM1AM2 má konštrukciu vyrobenú z hliníka. Verzia NW-WM1ZM2 je na tom ale inak.

Výrobca komponenty zabalil do puzdra z bezkyslíkatej medi s povrchovou úpravou z čistého zlata. Prémiová fazóna má podľa Sony aj praktický zmysel, materiál vraj prispieva ku kvalitnejšej reprodukcii zvuku.

sony walkman
Foto: Sony

Ako asi tušíte, podstatný rozdiel medzi oboma prehrávačmi bude v cene. Notebookcheck uvádza, že hliníkový model sa bude v krajinách Európy predávať za 1 399 eur. Verzia zo zlata až za 3 699 eur.

Koho takéto zariadenia potešia? Odpoveď je jednoduchá – audiofilov. Súčasťou prehrávačov je množstvo unikátnych audio technológií. Ide napríklad o digitálny zosilňovač S-Master HX, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre zariadenia triedy Walkman.

Ďalej to je podpora bezdrôtového Hi-Res zvuku (LDAC kodek), formát MQA používaný hudobnou službou Tidal, 384 kHz/32-bit PCM zvuk, 11,2 MHz DSD (Direct Stream Digital), DSD Remastering Engine či formát FLAC (96 kHz).

TIP REDAKCIE
Krádež skončila tragicky: 19-ročný Slovák chcel ukradnúť elektrické káble, tie boli pod napätím
walkman
Foto: Sony

Prvú ligu očividne hrajú aj obsiahnuté súčiastky. Či už ide výkonnejší zdroj, kvalitné kondenzátory, dvojicu kryštálových oscilátorov, bezolovnaté spájky podporujúce lepšiu vodivosť alebo prvotriedny kábel Kimber Kable. Ten prepája konektor pre slúchadlá so základňou zosilňovača.

Konzumentom „priemernej hudby“ toho tajomné čísla a skratky veľa povedať nemusia. Pokiaľ sa ale medzi audiofilov radíte, s podrobnou špecifikáciou a premyslenými riešeniami sa môžete oboznámiť na tejto adrese, na webe Sony.

Android aj hudobné služby

Hudobné prehrávače Walkman NW-WM1AM2 a NW-WM1ZM2 poháňa operačný systém Android 11, ktorý je prekrytý výrazne modifikovanou grafickou nadstavbou. K dispozícii je USB-C, Wi-Fi a Bluetooth, ako aj podpora pre všetky známe hudobné služby.

Obe zariadenia sú vybavené 5-palcovým displejom s rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Lacnejší model disponuje 128 GB pamäťou, ten drahší 256 GB úložiskom. V oboch prípadoch je možné internú pamäť rozšíriť pomocou microSD kariet.

walkman
Foto: Sony

Čo sa týka výdrže na jedno nabitie, spoločnosť Sony tvrdí, že citlivé uši dostanú 40 hodín nepretržitého prehrávania zvuku vo vysokom rozlíšení. Na rýchle nabíjanie ale zabudnite. Prehrávače sa do plnej kapacity nabijú za 4 a pol hodiny.

Uvedené novinky sa zatiaľ objednať ani rezervovať nedajú. Na trh by sa v každom prípade mali dostať v apríli. Podobne ako pred desaťročiami, aj v roku 2022 bude Walkman (obzvlášť ten zlatý) priťahovať pozornosť, pokiaľ ho niekde vytiahnete z vrecka.