Muž okradol Apple o 1 milión dolárov: Dômyselný podvod mu dlho prechádzal

Haiteng Wu kšeftoval s iPhonmi, v base strávil 26 mesiacov.

Je možné dlhodobo okrádať o peniaze takú firmu, akou je Apple? Očividne je, ako ukazuje neveselý príbeh 32-ročného muža menom Haiteng Wu. Výrobcu smartfónov iPhone pripravil o približne 1 milión dolárov, nakoniec však skončil vo väzení. Podrobnosti zverejnil server MacRumors.

Haiteng Wu je čínskym štátnym príslušníkom, ktorý sa v roku 2013 rozhodol, že emigruje do Spojených štátov amerických za účelom štúdia. V roku 2015 sa mu podarilo získať magisterský titul z inžinierstva o ďalšie dva roky neskôr si našiel legálne zamestnanie.

Poctivý príjem mu ale nestačil. Krátko po tom, ako sa zamestnal, sa Haiteng Wu pustil do sofistikovaného podvodu, s ktorým mu asistovala manželka a najmä spriaznené osoby v jeho krajine pôvodu, v Číne.

Od nich si nechal do USA zasielať napodobeniny smartfónov iPhone s falošnými IMEI a sériovými číslami. Tieto údaje boli autentické, pochádzali z pravých iPhonov. Muž obdržané falzifikáty následne poslal výrobcovi s tvrdením, že sú chybné.

V rámci záručného programu dostal vždy od firmy ako náhradu nové, originálne iPhony, ktoré pre zmenu zaslal späť do Číny, kde ich spolupáchatelia predávali. 32-ročný muž myslel na detaily. Pripravil falošnú dokumentáciu a otvoril si niekoľko poštových adries na preberanie zásielok.

TIP REDAKCIE
Slováci o dôveryhodnosti internetu: Ako reagujeme na dezinformácie?
Apple
Ilustr. foto: Pixabay

Pán Wu a ostatní aktéri podvodu boli nakoniec zatknutí v roku 2019. Organizátor skončil väzbe. Svoju vinu, aj spolu s manželkou, priznali v máji 2020. Sudca Emmet G. Sullivan muža odsúdil na 26 mesiacov väzenia. Trest si však už odsedel, čiže môže zamieriť na slobodu.

Teraz musí 1 milión dolárov zarobiť opäť. Tentokrát nie vo svoj prospech, ale ako odškodnenie pre spoločnosť Apple. Presnejšie, súd mu nariadil uhradiť škodu vo výške 987 000 dolárov. Prostriedky nahromadené z podvodu prepadli štátu.

Prípad sa podarilo vyriešiť Ministerstvu vnútornej bezpečnosti a vyšetrovateľom Poštovej služby USA.

Haiteng Wu tak dokázal okrádať spoločnosť Apple približne tri a pol roka, než mu na to prišli. Skôr či neskôr by sa ho ale asi odhaliť podarilo. Ako priznal, kalifornskú firmu mal v úmysle podviesť o ešte viac peňazí.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať