Vesmírny dron NASA pokračuje v úspechoch, Ingenuity uskutočnil svoj prvý tohtoročný let

Na základe snímok, ktoré dron zachytáva prostredníctvom nainštalovaných kamier, dokáže NASA plánovať trasy pre rover Perseverance. Ten má za úlohu hľadať dôkazy či známky mikrobiálneho života.

Vesmírny dron NASA, ktorý už niekoľko mesiacov objavuje krásy Marsu, pokračuje v šnúre famóznych úspechov. Hoci to chvíľu trvalo, Ingenuity uskutočnil svoj prvý tohtoročný let, informuje server Digital Trends.

Prvý úspešný let vesmírneho dronu prebehol s miernym oneskorením, ktoré mali za následok prachové búrky. Tie však už pominuli, a tak sa Ingenuity mohol začiatkom februára konečne pustiť do práce.

100-sekundové dobrodružstvo

Štvorkilový dron letel vo výške 33 metrov necelých 100 sekúnd, počas ktorých prekonal vzdialenosť približne 62 metrov. O radostnú novinku sa podelilo Laboratórium prúdového pohonu agentúry NASA prostredníctvom Twitteru.

Dron od svojho príchodu na Mars absolvoval už 19 letov. Na červenej planéte plní úlohu prieskumníka. Na základe snímok, ktoré zachytáva prostredníctvom nainštalovaných kamier, dokáže NASA plánovať trasy pre rover Perseverance. Ten má za úlohu hľadať dôkazy či známky mikrobiálneho života.

TIP REDAKCIE
Je to tu! Google si od Apple „požičia“ extrémne praktickú funkciu, ktorou sa majitelia iPhonov chvália roky!

Prachové búrky predstavujú nejednu hrozbu

Oneskorenie prvého tohtoročného letu Ingenuity majú na svedomí prachové búrky. Keďže Mars má redšiu atmosféru a slabšiu gravitáciu, drobné častice vo vetre môžu vytvoriť silné búrky, ktoré niekedy pretrvávajú aj niekoľko týždňov a dokážu pokryť celú planétu.

Obrovské množstvo prachu znižuje množstvo slnečného svetla dopadajúceho na solárne panely dronu, čo môže spôsobiť komplikácie pri nabíjaní batérií potrebných pre celý letový proces. To však nie je jediná hrozba. Búrkový prach, a tým pádom aj celú atmosféru, zahrieva slnenčné žiarenie, čo spôsobuje žníženie hustoty už tak riedkeho vzduchu. To ešte väčšmi sťažuje podmienky pre vzlet.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať