e-tron GT

Audi plánuje vybaviť svoje autá 5G pripojením už v roku 2024

Najskôr na americkom trhu.

Budúcnosť v rýchlych 5G sieťach vidí aj nemecká automobilka Audi. Spoločnosť najnovšie na svojom webe ohlásila, že takouto modernou konektivitou začne svoje vybrané vozidlá vybavovať v roku 2024.

Reč je o americkej divízii automobilky Audi, ktorá za účelom priniesť vodičom výhody 5G pripojenia nadviazala spoluprácu s americkým operátorom Verizon, informuje The Verge.

Rýchlejšie 5G pripojenie s nižším oneskorením zlepší softvérové schopnosti vozidiel, prinesie kvalitnejšiu navigáciu a taktiež viac možností zo sveta streamovanej hudby a videa. Nové vozidlá, najmä elektromobily, sú pretkané počítačovou elektronikou, dotykovými displejmi a súvisiacimi funkciami. Majú tak ďaleko väčšie nároky na softvér a pripojenie než analógové autá minulosti.

audi
Koncept prístrojového štítu Skysphere. Foto: Audi

Ultraširokopásmová 5G konektivita tieto kapacity zlepší a okrem toho pripraví pôdu pre príchod nových technológií, akými sú rozšírené mobilné služby, asistenčné funkcie a v neposlednom rade autonómna jazda.

Jednou z nich je aj V2X – schopnosť vozidla komunikovať so „všetkým“ vo svojom okolí. Nielen s ostatnými vozidlami v premávke, ktoré budú rovnako pripojené k sieti, ale aj s chodcami (5G smartfóny) alebo informačnými systémami mestskej dopravnej infraštruktúry, diaľnic a podobne.

audi
Ilustr. foto: atsm.tech

Vďaka takejto mase dát pochádzajúcich z rôznych zdrojov dokáže vozidlo predikovať situáciu v premávke a upozorniť na novo vzniknuté riziká, napríklad prekážku na ceste, údržbu komunikácie či dopravnú nehodu.

TIP REDAKCIE
Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom

Audi sa stala jednou z prvých firiem, ktorá s komunikačným riešením V2X experimentovala. Komunikáciu V2V – vozidla s vozidlom – nasadili do praxe automobilky Mercedes a General Motor v roku 2017.

Prirodzene, 5G sietí sa chytajú aj iné automobilky. General Motors sa pre zmenu dohodol s operátorom AT&T. Od roku 2024 sa 5G pripojenie začne objavovať v autách značiek Chevrolet, Buick, Cadillac a GMC.

Aj keď sa 5G pripojenie skloňuje čoraz častejšie, ešte podstatný čas potrvá, kým sa stane prirodzenou súčasťou dnešného sveta. Budovanie potrebnej infraštruktúry je drahé a napreduje pomalším tempom než sa očakávalo. V niektorých krajinách je pokrytie iba čiastkové, ak nie symbolické.

Od toho sa odvíjajú aj počiatočné skúsenosti spotrebiteľov. Väčšina 5G smartfónov v súčasnosti nie je výrazne rýchlejšia ako 4G smartfóny. 5G siete majú pritom potenciál byť až 100-násobne rýchlejšie ako 4G siete, nehovoriac o 5-násobnej kratšej doby odozvy a ďalších výhodách.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať