Apple

Apple sa darí, no zamestanci to necítia: Zakladajú odbory a začínajú používať Androidy

Nepomáha ani skutočnosť, že šéf Apple, Tim Cook, si minulý rok zarobil takmer 100 miliónov dolárov.

Vznik odborov napokon postihol aj najhodnotnejšiu spoločnosť na svete – Apple. Zamestnanci, ktorí pracujú v predajniach Apple Store, sa sťažujú na mzdy, ktoré majú byť pri ohľade na prosperitu spoločnosti príliš nízke. Inými slovami, firma síce bohatne, no bežný personál z toho nič nemá. Téme sa venuje server Futurism.

Pohár trpezlivosti pretiekol. Zamestnanci predajní Apple Store si síce nezarobia minimum, no majú pocit, že by ich výplatné pásky mali hovoriť o čosi vyšších sumách. Podľa indeed.com si za hodinu zarobia okolo 17,65 dolára, čo je približne 37 % nad celoštátnym priemerom.

Šéf bohatne, zamestnanci sú na tom stále rovnako

Hoci spoločnosť vykazuje rekordné tržby, na ktorých čele stoja vlajkové lode iPhone 13, mzda predajcov už dlhšie pohybuje okolo jedného a toho istého čísla. Veľmi pritom nepomáha ani skutočnosť, že šéf Apple, Tim Cook, si minulý rok zarobil takmer 100 miliónov dolárov.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!

Túto “neférovosť” zamestnanci neberú na ľahkú váhu. Spájajú sa do odborov, pričom hneď dve predajne sú v posledných fázach prípravy na radikálny zákrok, respektíve sa chystajú obrátiť na Národný úrad pre pracovné vzťahy (NLRB).

Kvôli obávam zo špionáže presedlávajú na Android

A to nie je všetko. Počas 2021 Apple prepustil jednu zo svojich zamestnankýň, ktorá tvdrila, že v priestoroch spoločnosti dochádza k sexuálnemu obťažovaniu a aktívnemu špehovaniu. “Zamestnanci sú pozorne sledovaní a naše údaje sú zhromažďované v mene utajenia a kvality,” uviedla. V súvislosti s týmto tvrdením začali vznikať vážne obavy, ktoré primäli niektorých presedlať na zariadenie s OS Android.

Zatiaľ však neexistuje jasná evidencia o tom, že Apple skutočne špehuje svojich zamestnancov. Najbohatšia firma na svete si však nepochybne uvedomuje potenciálne riziká takýchto praktík. Ak by bola usvedčená zo špionáže, nepochybne by sa zaplietla do nejedného masívneho konfliktu s regulačnými orgánmi.