apple

Apple žaluje ukrajinského režiséra, nepáči sa mu názov jeho filmu

Snímka s názvom Apple-Man zdvihla výrobcu iPhonov zo stoličky.

Kalifornská spoločnosť Apple je účastníkom niekoľkých právnych bitiek. Či už s takzvanými patentovými trollmi, ktorí sa chcú na jej úkor obohatiť, alebo regulačnými orgánmi, ktorým vadia prísne pravidlá obchodu App Store.

Právne oddelenie spoločnosti Apple má hľadáčiku nový subjekt, nezávislého ukrajinského režiséra menom Vasyl Moskalenko, informuje server iphoneincanada.ca. Tento autor stojí za filmom s názvom „Apple-Man“. Dôvod, prečo Apple tohto režiséra žaluje, je tým pádom asi jasný.

Vasyl Moskalenko vyzbieral na platforme kolektívneho financovania Kickstarter 102 000 eur, ktoré chcel použiť na tvorbu a distribúciu uvedeného filmu. Snímka pritom nemá nič spoločné so spotrebnou elektronikou alebo digitálnymi službami či aplikáciami.

apple
Zdroj: kickstarter

Dielo je akčnou komédiou, akousi satirou na filmy o superhrdinoch, ktorých je na trhu hneď niekoľko. Apple-Man je podľa popisu na stránke projektu prvým superhrdinským filmom o zdravom životnom štýle na svete.

Režisér chce prostredníctvom svojho filmu zábavným spôsobom poukázať na dôležitosť zdravého životného štýlu, ktorý môže byť podľa neho cool. Film rozpráva príbeh superhrdinu, ktorý vznikol zmiešaním ľudskej DNA s DNA jablka.

Aby nebol v súboji so zlom sám, v tomto prípade s doktorom Burgermanom, pomáha mu rovnako akčná spoločníčka Cherry Woman. Režisér verí, že jeho film môže zachrániť životy. Pripomenul, že nezdravé stravovacie návyky prispievajú k viac ako 11 miliónom úmrtí ročne.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli

Vasyl Moskalenko si na príslušnom americkom úrade (USPTO) už stihol podať žiadosť o registráciu ochrannej známky na názov „ Apple-Man“.

Spoločnosť Apple sa však snaží túto registráciu zamietnuť. V spise, ktorý má 467 strán, argumentuje, že spotrebitelia môžu nadobudnúť dojem, že je film spojený, podporovaný alebo poskytovaný spoločnosťou Apple.

„Môj film je o jablkách, ovocí,” povedal Moskalenko a zdôraznil, že sa nikde vo filme technologická firma ani žiadny z jej produktov nespomína. Dodal, že teraz bude musieť takmer všetky peniaze vyzbierané od podporovateľov minút na súdny spor.

Ukrajinský filmár verí, že ide o nedorozumenie. Je otvorený rokovaniam a dúfa, že sa problém podarí vyriešiť. Nech už právna ťahanica dopadne akokoľvek, vďaka žalobe od Apple získal film publicitu, akú si sám autor možno ani nepredstavoval.

Trailer na film, aj spolu s reakciou režiséra, si môžete pozrieť nižšie.