apple

Apple zarobil rekordné množstvo peňazí, postaral sa o to iPhone aj služby

Apple môže byť napriek polovodičovej kríze spokojný.

Spoločnosti Apple sa v posledných troch mesiacoch minulého roka (1. fiškálny kvartál 2022) podarilo dosiahnuť rekordné tržby aj zisk. Nikdy vo svojej histórii nezaznamenala za jeden štvrťrok také vysoké príjmy ako teraz, uvádza The Verge.

Apple si do ekonomických tabuliek zapísal tržby na úrovni 123,9 miliardy amerických dolárov (medziročný skok o 11 %). Čistý zisk pritom dosiahol 34,6 miliardy dolárov. Firma tak prekonala očakávania analytikov z Wall Street, ktorí predpokladali, že obraz nepresiahne 118,66 miliardy dolárov.

Spoločnosť môže za takéto čísla ďakovať (nielen) sérii zariadení iPhone 13. Štvorica smartfónov sa začala naplno predávať práve v posledných troch mesiacoch vlaňajšieho roka, čím efektívne zasiahli sviatočné obdobie spojené s nakupovaním vianočných darčekov.

Smartfóny iPhone sa na celkových štvrťročných tržbách podieľali sumou 71,63 miliardy dolárov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o 9 %. Darilo sa aj ostatným divíziám firmy – s výnimkou jednej.

Apple
iPhone 13 Pro Max

Počítače Mac zaznamenali nárast o 25 %, služby o 24 % a nositeľná elektronika, hodinky a slúchadlá, o 13 %. Výnimkou sú tablety iPad, ktoré sa prepadli o 14 %. Spôsobiť to mala obmedzená ponuka týchto zariadení na trhu.

Rekord si firma taktiež pripisuje v oblasti služieb zahŕňajúcich iCloud, hudbu (Apple Music), video (Apple TV+) či hry (Apple Arcade). Za posledných 12 mesiacov prilákali tieto služby 165 miliónov nových predplatiteľov, zhrnul Apple Insider. Celkovo si služby Apple predpláca 785 miliónov ľudí.

TIP REDAKCIE
ASUS predstavil nové notebooky Zenbook 2022: Pri špičkovom hardvéri to naozaj nekončí!

Firma uviedla, že získala viac abonentov, ako predpokladala. „Stanovili sme decembrové štvrťročné rekordy v každom geografickom segmente,“ uviedol finančný riaditeľ a viceprezident spoločnosti Luca Maestri.

apple music
Foto: Apple

Očakáva sa, že aktuálny rok 2022 bude z pohľadu podnikania spoločnosti Apple poriadne rušný. Predstaviť má hneď niekoľko nových produktov. Okrem smartfónov iPhone 14 má Apple vyrukovať s cenovo dostupnejším modelom iPhone SE 5G.

Ďalej by sme mali uvidieť nové hodinky Apple Watch, slúchadlá AirPod Pro, počítače Mac Pro s vlastným čipsetom alebo napríklad novú generáciu tabletu iPad Pro. Spoznať by sme tiež mohli úplne nové zariadenie – headset s rozšírenou, resp. virtuálnou realitou. Je však možné, že ho Apple svetu ukáže až v roku 2023.

Firma spolu s oznámením hospodárskych výsledkov vydala nové beta verzie operačných systémov iOS 15.4, iPadOS 15.4 a Monterey 12.3 pre Mac. V prípade smartfónov medzi novinkami figuruje zlepšené Face ID, ktoré si po novom poradí aj s tvárou prekrytou rúškom.

Beta verzie systémov pre počítače a tablety zase obsahujú funkciu Universal Control. Vďaka nej môže používateľ ovládať viacero zariadení pomocou jednej myši a klávesnice. Dokáže plynule prechádzať a presúvať obsah z tabletu do počítača a naopak bez potreby dodatočných nastavení.