blackberry

Zo starých BlackBerry mobilov si už nezavoláte ani na tiesňovú linku, výrobca vypína služby

Systémy BlackBerry 7.1, BlackBerry 10 a PlayBook OS 2.1 nadobro končia.

Legendárne manažérske mobilné telefóny značky BlackBerry už dávno nespĺňajú súčasné používateľské kritéria, no v praxi stále fungujú. Kto starší mobilný kúsok vlastní, môže ho požívať na hlasové hovory, odosielanie správ alebo surfovanie po internete.

Počnúc zajtrajším dňom, teda 4. januárom 2022, si však zo starých mobilov značky BlackBerry už používatelia nezatelefonujú, a to ani na tiesňovú linku. Okrem toho nebude fungovať odosielanie správ a výrazné obmedzenie zastihne aj možnosť pripojiť sa na internet cez WiFi a mobilné dáta. Spoločnosť o tom informuje na svojej stránke.

Napriek tomu, že pôvodný výrobca ukončil produkciu mobilných telefónov BlackBerry už dávnejšie, potrebnú prevádzkovú infraštruktúru stále udržiaval pri živote.

Donekonečna to však robiť nemienil. 4. januára spoločnosť vypne servery a odstaví súvisiace služby, čím prídu staršie mobilné telefóny o svoju základnú funkcionalitu. Krok to je radikálny, keďže nebude fungovať ani taká vec, ako je možnosť kontaktovať záchranné zložky na tiesňovej linke.

blackberry
Model BlackBerry 9320 Curve z roku 2012

Aby sme boli presní, ukončenie podpory sa týka operačných systémov BlackBerry 7.1 a starších, BlackBerry 10 (posledná verzia bola vydaná v roku 2013) a taktiež PlayBook OS 2.1 a jeho starších verzií. Posledný klinec do rakvy tak logicky dostávajú aj pridružené služby ako BlackBerry Link, Messenger, Protect, World a ďalšie.

Asi neexistuje veľa ľudí, ktorí v roku 2021 2022 ešte stále používajú starý mobilný telefón značky BlackBerry. Aj tých pár pamätníkov by ale malo vedieť, že sa z ich zariadenia po 4. januári stane prakticky nepoužiteľný kus kovu, plastu a integrovaných obvodov.

TIP REDAKCIE
Toto doma nemôže chýbať žiadnemu kutilovi: Gravírovačka za neprekonateľnú cenu a dopravou zadarmo!

Čo sa vlastne s pôvodnou značkou BlackBerry stalo? Existuje naďalej, jej zameranie sa ale zmenilo. Kanadská spoločnosť RIM, ktorá mobilné telefóny BlackBerry kedysi vyrábala, presunula svoje zdroje do vývoja softvéru s vysokou úrovňou zabezpečenia. Ponúka ho firmám a vládam pod značkou BlackBerry Limited.

Výrobu mobilov ukončila spoločnosť RIM v roku 2016. Licenciu na značku však prenajala čínskemu výrobcovi TCL, ktorý pod ňou vyrobil Android smartfóny BlackBerry KeyOne a Key2. Tých sa januárové vypnutie služieb prirodzene netýka.

Značka BlackBerry však čínskemu TCL očakávaný úspech nepriniesla. V roku 2020 smartfóny pod touto značkou vyrábať prestal s tým, že existujúcim modelom zaručí softvérovú podporu do augusta 2022.

Ikonická značka mobilného priemyslu nezostala ležať bokom dlho. Príležitosti sa chopil nový hráč, spoločnosť OnwardMobility. Tá chcela v spolupráci s FIH Mobile uviesť na trh v roku 2021 nový BlackBerry smartfón s 5G pripojením, prémiovým dizajnom, hardvérovou klávesnicou a operačným systémom Android.

Plány OnwardMobility sa však niekde zasekli, avizovaná novinka doposiaľ predstavená nebola. Hovorkyňa firmy pre server PC Mag ale uviedla, že pokračujú vo vývoji „najproduktívnejšieho, najprívetivejšieho a najbezpečnejšieho mobilného zariadenia.“ Ďalšie podrobnosti neposkytla, azda sa jej dá veriť.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať