tesla

Tesla trhla rekord, zákazníkom dodala takmer 1 milión elektromobilov

Väčšinu dodávok tvorili vozidlá Model 3 a Model Y

Napriek problémom v dodávateľskom reťazci a nedostatku čipov zaznamenala americká automobilka Tesla rekordný rok 2021. Zákazníkom doručila bezmála 1 milión elektrických vozidiel, čo predstavuje oproti roku 2020 87-percentný nárast.

Oficiálna správa spoločnosti Tesla uvádza, že sa k zákazníkom dostalo v roku 2021 presne 936 172 áut. V roku 2020 to bolo pritom iba 499 550 vozidiel. Len v poslednom štvrťroku sa automobilke podarilo doručiť 308 600 elektromobilov.

Drvivú väčšinu dodávok tvorili vozidlá Model 3 a Model Y. Čo sa týka väčších súrodencov, vozidiel Model X a Model S, tých Tesla vyexpedovala dovedna 24 964 kusov. Automobilka si dala za cieľ, že produkciu elektromobilov zvýši každoročne o aspoň 50 percent. Aj keď miliónovú métu neprekročila, svoj cieľ hravo prekonala.

Tesla Model Y
Tesla Model Y

Nedostatok čipov zastavil výrobu automobilov po celom svete. Tesla sa problémom nevyhla, vo februári nakrátko odstavila svoju fabriku v Kalifornii. S chýbajúcimi čipmi si poradila po svojom. Preprogramovala firmvér vozidiel tak, aby si rozumel s inými čipmi, ktoré boli v tej chvíli dostupné ako alternatíva k pôvodným súčiastkam.

TIP REDAKCIE
Garmin predstavil hodinky Fenix 7, model Epix 2 osloví OLED displejom

Koncom októbra 2021 presiahla trhová hodnota firmy Tesla hranicu 1 bilióna dolárov, čím sa zaradila do exkluzívneho klubu najhodnotnejších spoločností sveta. Hodnotu firmy na akciovom trhu pomohla zdvihnúť autopožičovňa Hertz, keď oznámila, že si v roku 2022 plánuje objednať až 100 000 elektromobilov značky Tesla.

Teslu si pozorným okom všíma aj Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Dôvodom však nie sú skvelé predajné čísla. Tým je režim čiastočne autonómnej jazdy známy ako Autopilot. NHTSA vyšetruje niekoľko dopravných nehôd elektromobilov Tesla, ktoré mali v čase incidentov tento režim zapnutý.

Automobilka po začatí vyšetrovania aktualizovala softvér vozidiel tak, aby nebolo možné hrať na palubnom počítači videohry, keď je vozidlo v pohybe.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať