Čaká nás vesmírne divadlo: Okolo Zeme preletí asteroid o veľkosti 1 km! Uvidíte ho aj voľným okom

Asteroid preletí okolo Zeme rýchlosťou 69 200 km/h, pričom sa priblíži na vzdialenosť 1,9 milióna kilometrov, čo je zhruba 5-násobok vzdialenosti Mesiaca.

K aktuálnym koordináciam Zeme mieri ďalší vesmírny objekt. Tentokrát má ísť o asteroid, ktorého veľkosť odborníci odhadujú na necelý jeden kilometer. Je teda viac než dvakrát tak veľký ako Empire State Building v New Yorku, informuje publikácia Digital Trends.

Odborníci však tvrdia, že panika nie je nutná, nakoľko sa tento asteroid nachádza na ich radare takmer tri desaťročia. Toto dlhé obdobie poskytlo dostatok času pre presné výpočty trajektórie, ktoré naznačujú, že objekt len preletí okolo Zeme, a to v utorok 18. januára.

Asteroid nesie názov (7482) 1994 PC1, podľa roku jeho objavenia, pričom bol a je klasifikovaný ako potenciálne nebezpečný. Toto špecifikum si vyslúžil vďaka svojej veľkosti, ktorá má činiť takmer približne 1 km, a taktiež blízkosti k Zemi počas preletu.

Vedci odhadujú, že asteroid preletí okolo Zeme rýchlosťou 69 200 km/h, pričom sa priblíži na vzdialenosť 1,9 milióna kilometrov, čo je zhruba 5-násobok vzdialenosti Mesiaca. Stať sa tak má 18. januára o 22:51 nášho času. Akonáhle vesmírny úkaz pominie, údajne potrvá približne 200 rokov, než sa objaví znovu.

TIP REDAKCIE
Motorola Razr 3 má dostať Snapdragon 8 Gen 1 a technológiu UWB

Nebezpečenstvo nám teda zatiaľ nehrozí, a to nie je jediná dobrá správa. V uvedenom čase totiž bude možné prelet asteroidu pozorovať, a to aj prostredníctvom bežného ďalekohľadu. Presné koordinácie ponúka portál EarthSky.

Zdroj: Earth Sky

Total
81
Zdieľaní
Total
81
Zdieľať