aplikacie

Ľudia v roku 2021 strávili používaním aplikácií rekordné množstvo času

Najviac z voľného času ukrajujú aplikácie sociálnych sietí.

Mobilné aplikácie sú kľúčovou súčasťou smartfónov, bez ktorých by asi nemali zmysel. Ľudia ich používaním trávia čoraz viac času, vziať im môžu až takmer tretinu z bdelého dňa, teda obdobia, kedy zrovna nespia.

Ukazuje to výročná správa rešpektovanej analytickej platformy App Annie, informuje o nej spravodajstvo BBC.

Používaním mobilných aplikácií podľa správy State of Mobile strávime každý deň v priemere 4 hodiny a 48 minút, čo je o 30 % viac času ako v roku 2019.

Údaj odzrkadľuje správanie používateľov na desiatich popredných trhoch, kde sú mobilné zariadenia veľmi dobre etablované. Ide napríklad o Spojené štáty, Indiu, Japonsko, Kanadu či Singapur.

Používatelia z Brazílie, Indonézie a Južnej Kórey trávia pozeraním do mobilných aplikácií ešte viac času, v priemere viac ako 5 hodín denne. Sedem z každých desiatich minút pozornosti smerovalo do aplikácií sociálnych sietí, foto a video aplikácií.

Streamovanie videa ovládla aplikácia YouTube. Na druhom mieste skončil v mnohých krajinách Netflix. Najsťahovanejšou aplikáciou sa stal TikTok. Používatelia v nej strávili o 90 % času viac než v uplynulom roku.

App Annie odhaduje, že počet aktívnych používateľov tejto sociálnej siete prekoná v druhej polovici roka 1,5-miliardovú hranicu. Rast záujmu sa týka aj aplikácií určených na nakupovanie tovarov či objednávanie jedla.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Galaxy S21 FE: Vynikajúci telefón, ktorý však prišiel neskoro

Platí to tiež pre zoznamovacie, relaxačné, športové a v neposlednom rade pre zdravotné aplikácie, ktoré pomáhajú v určitých krajinách zvládať boj s pandémiou koronavírusu.

Mobilné hry výnimkou nie sú. Rástli najmä jednoduchšie, takzvané príležitostné hry, ktoré si nevyžadujú extra zručnosti a znalosti. V roku 2021 zaznamenali celosvetovo dostupné aplikácie dovedna až 230 miliárd stiahnutí, používatelia v nich minuli zhruba 170 miliárd dolárov.

Cez obchody s aplikáciami pretieklo každú minútu viac ako 320 000 dolárov, čo predstavuje nárast o takmer 20 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2020.

Ekosystém mobilných aplikácií hodnotí platforma App Annie ako zdravý. V roku 2021 pribudlo v obchodoch 2 milióny nových aplikácií a hier. Počet tých, ktoré za rok zarobili viac ako 100 miliónov dolárov, stúpol o 20 %.

V kontexte tejto správy to vyzerá, že nástroje digitálnej rovnováhy, ktoré propagujú výrobcovia smartfónov a operačných systémov, nefungujú.

Používatelia vďaka nim získavajú prehľad o tom, ako často svoj smartfón používajú. Nastaviť si v nich môžu obmedzenia, ktoré majú za úlohu odradiť od neúmerného používania aplikácií.

Súčasná situácia ale vyzerá tak, že sme na smartfónoch závislejší viac než kedykoľvek predtým.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať