Koniec jednej éry: Vodafone budúci rok oficiálne vypne svoju 3G sieť

Vodafone uvádza, že prostredníctvom 3G sa prenášajú len 4 % všetkých mobilných dát, čo je obrovský pokles oproti 30 % spred 5 rokov.

Jeden z popredných mobilných operátorov, Vodafone, budúci rok oficiálne vyradí z prevádzky svoju 3G sieť. Uvoľnené frekvenčné spektrum použije na zvýšenie rýchlosti a pokrytia svojich 4G a 5G služieb, píše TechRadar.

Vodafone spustil svoju komerčnú 3G sieť ešte pred 17 rokmi a do budúceho roku bude koexistovať so 4G a 5G infraštruktúrou. V posledných rokoch však slúžila výhradne na pokrytie oblastí, kam nedosiahne ani LTE pokrytie alebo pre tých, ktorých zariadenia túto novšiu technológiu nepodporovali.

4G je však v dnešnej dobe takmer všade a podporuje ho drvivá väčšina zariadení, dokonca aj tých starších, čím sa dopyt po 3G sieti výrazne znížil. Je teda zbytočné ju aj naďalej držať pri živote, keď dané frekvencie môžu poskytnúť vylepšenie pre rozšírenejšie technológie.

3G sieť využíva len malá skupina zákazníkov

Vodafone uvádza, že prostredníctvom 3G sa prenášajú len 4 % všetkých mobilných dát, čo je obrovský pokles oproti 30 % spred 5 rokov. 4G a 5G využívajú dostupné spektrum oveľa efektívnejšie, pričom spotrebujú oveľa menej energie. Práve druhý uvedený faktor možno považovať za jeden z najhlavnejších, nakoľko sa týmto rozhodnutím môže posilniť aj ochrana životného prostredia, respektíve znížiť negatívny dopad.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Obrovský POZOR! Nové SMS-ky potichu kradnú peniaze, ak máš túto banku, spozorni!

Vypínanie 3G siete bude prebiehať postupne, čiže po fázach, aby sa mu zákazníci, hoci ich je veľmi málo, stihli včas prispôsobiť. Vodafone si uvedomuje, že 3G používajú väčšinou menej technicky zruční ľudia. Preto sa spojil s The Good Things Foundation, aby bolo zaručené, že žiadny zákazník neostane s prázdnymi rukami.

“Počas kampane budeme zákazníkov žiadať, aby sa uistili nielen o tom, že ich zariadenie podporuje 4G a volania cez 4G,” uvádza operátor. “Sú ľudia, ktorí si v rámci technológií až tak neveria, a preto chceme zabezpečiť, aby všetci dostali potrebnú pomoc a aby nikto nezostal pozadu.”