Nebude úniku: O smartfónoch sa písalo už v roku 1953!

“V konečnom štádiu vývoja bude telefón nosiť jednotlivec, možno tak ako dnes nosíme hodinky. Pravdepodobne nebude potrebovať žiadny číselník alebo jeho ekvivalent a myslím si, že používatelia sa budú môcť pri rozhovore navzájom vidieť, ak budú chcieť.”

Smartfóny dnes akceptujeme ako základnú súčasť nášho každodenného života. Už dávno sa telefóny nepoužívajú len na telefonovanie. Takmer každý z nás nosí vo vrecku, taške či kabelke malý prenosný počítač schopný četovania, gamingu, prezerania sociálnych sietí, internetu a mnohých ďalších možností.

Éra inteligentných telefónov sa naplno rozbehla až v aktuálnom storočí, konkrétne prelome prvej a druhej dekády. Prišli operačné systémy Android a iOS, bol predstavený aj prvý iPhone, ktorého odkaz možno vidieť a počuť do dnešného dňa.

Vedeli ste však o tom, že prvé zmienky o ére smartfónov prišli už takmer 50 rokov pred začiatkom 21. storočia? Je tomu skutočne tak. Dokazuje to dobový článok z novín, ktorého nadpis hovorí jasne: “V budúcnosti nebude pred telefónmi úniku.” O téme píše portál PhoneArena.

Náhľad článku ponúkame na tomto obrázku:

Táto predpoveď bude mať už čoskoro 70 rokov. V článku stojí, že s touto vetou prišiel Mark R. Sullivan, vtedajší prezident a riaditeľ spoločnosti Pacific Telephone & Telegraph Co. “To, akú podobu bude mať telefón budúcnosti, je, samozrejme, čistá špekulácia,” uviedol pre publikáciu. “V konečnom štádiu vývoja bude telefón nosiť jednotlivec, možno tak ako dnes nosíme hodinky. Pravdepodobne nebude potrebovať žiadny číselník alebo jeho ekvivalent a myslím si, že používatelia sa budú môcť pri rozhovore navzájom vidieť, ak budú chcieť.”

Je priam strašidelné, ako presná Sullivanova predpoveď bola. Dá sa povedať, že 54 rokov pred predstavením prvého smartfónu iPhone hovoril o prenosnom telefóne s dotykovou obrazovkou (bez číselníka) a 57 rokov pred uvedením FaceTime hovoril o možnosti videochatu. Dá sa povedať, že sa trafil aj v tom, že pred telefónmi nebude úniku.

TIP REDAKCIE
Nevídaná MEGA akcia: Windows 11 v hodnote 150 € úplne zadarmo!

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať