V roku 2023 Zem môže zasiahnuť asteroid: Toto o ňom zatiaľ vieme!

Asteroid by sa so Zemou mohol stretnúť 4. júla 2023.

Rok 2022 ešte len začal, no vedci už teraz vedia odhadnúť, čo sa stane v roku 2023. Jednou z vecí, ktorá hrozí, je zrážka Zeme s asteroidom. Informovali o tom vesmírne agentúry NASA a ESA. Informáciu zverejnil server iMeteo.sk.

Asteroid známy ako 2022 AE1 už okupuje 1. miesto v rebríčku najbezpečnejších objektov pre našu planétu. Ide o rebríček objektov, pri ktorých hrozí zrážka s planétou Zem. Asteroid by sa pritom so Zemou mohol stretnúť už budú rok.

Ide pritom o relatívne veľký objekt s priemerom až 70 metrov. Dopad na Zem by preto predstavoval obrovské problémy. Vedci s istotou nevedia potvrdiť ani vylúčiť, že asteroid dopadne na Zem, no šanca tu je. Ak by sa to stať malo, asteroid dopadne 4. júla 2023.

Nízka pravdepodobnosť

No a aká je tá šanca dopadu na Zem? Tu vás pravdepodobne upokojíme. Americká NASA vypočítala pravdepodobnosť na úrovni 0,036 %, ich európski kolegovia síce o niečo väčšiu, no stále zanedbateľnú – 0,15 %.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák

Asteroid bude obiehať okolo Slnka, čo znamená, že k Zemi sa opäť dostane v roku 2028. Vtedy však bude pravdepodobnosť zrážky s našou domovskou planétou ešte nižšia.