realme pad

Realme Pad nedostane Android 12, predstavený bol pritom iba nedávno

Dostupnejší tablet musí na aktualizáciu zabudnúť.

Dcérska značka čínskeho výrobcu Oppo predstavila vlani v septembri svoj prvý tablet. Realme Pad vyššie poschodia obchádza, radí sa skôr do kategórie cenovo dostupných zariadení, čomu zodpovedá jeho výbava. Najhoršia ale určite nie je.

Realme Pad má 10,4-palcový LCD displej s rozlíšením 2000 x 1200 pixelov, čipset Helio G80 od MediaTeku, 7100 mAh batériu, 8 Mpx fotoaparát alebo skromnejšiu sadu pamätí v tandeme 3/32 GB, resp. 4/64 GB.

Spomenúť ešte môžeme štvoricu stereo reproduktorov Dolby Atmos, USB-C rozhranie, GPS, WiFi/LTE alebo Bluetooth 5.0. Zariadenie bolo uvedené na trh s operačným systémom Android 11, predáva sa za približne 220 eur.

realme pad
Foto: Realme

Dalo by sa očakávať, že niekedy v budúcnosti dostane aktualizáciu na Android 12, tento scenár však nenastane. A to ani napriek tomu, že je tablet v podstate nový, predstavený bol iba vlani na jeseň.

Potvrdil to priamo výrobca na svojej indickej stránke v sekcii často kladených otázok, uvádza 9to5Google. Na otázku, či bude Realme Pad aktualizovaný na Android 12, výrobca odpovedal, že aktualizáciu na Android 12 nedostane. Počas svojej životnosti bude dostávať iba aktualizácie zabezpečenia.

TIP REDAKCIE
AR/VR headset od Apple sa blíži: Kedy presne sa dostane do predaja a čo ponúkne?

Je pomerne bežné, že Android zariadenia z tých najnižších tried aktualizácie obchádzajú. Realme Pad ale skôr patrí do strednej, poprípade nižšej strednej triedy, kde by sa mohol Android 12 pohodlne usadiť.

tablet
Foto: Realme

Že je to možné, ukazuje konkurencia. XDA pripomína tablet Galaxy Tab A7 od Samsungu, ktorý stojí podobne, no z Androidu 10 bol bezproblémovo aktualizovaný na Android 11.

Lacný tablet má aj HMD Global, model Nokia Tab T20 výrobca predstavil v októbri 2021 s OS Android 11. Prisľúbil, že tablet obdrží dve veľké aktualizácie operačného systému s tým, že bezpečnostné záplaty bude dostávať po dobu 3 rokov.

Aktualizácie operačného systému sú v Android klube odvekým problémom, za čo môže najmä fragmentácia. V poslednej dobe sa ale veci začali, konečne, zlepšovať. Ak nepočítame Google, lepšiu softvérovú podporu začal svojim zákazníkom zabezpečovať Samsung. Pridal sa aj OnePlus, HMD Global (Nokia) alebo čínske Vivo.

Realme Pad je dobrou ukážkou, ako sa to nemá robiť. Hoci môžu byť preferencie zákazníkov rôzne, pokiaľ niekde v e-shope na vás tento tablet vyskočí, jeho kúpu by sme prinajmenšom dobre zvážili.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať