Pfizer spúšťa klinické testovanie novej vakcíny prispôsobenej proti Omikronu

Pfizer tvrdí, že plánuje začať s klinickým testovaním aj na ľuďoch vo veku od 55 rokov vyššie.

Pfizer, jeden z popredných výrobcov vakcín proti COVID-19, oficiálne spustil klinické testovanie očkovacej látky prispôsobenej na boj proti variantu Omikron. Štúdia pozostáva z takmer 1 500 účastníkov vo veku od 18 do 55 rokov, informuje portál People.

Presne 1 420 ľudí bolo rozdelených na tri skupiny, a to na nezaočkovaných, plne zaočkovaných a plne zaočkovaných s posilňujúcou dávkou. Odborníci tak dokážu sledovať rôzny vplyvy novej očkovacej látky.

Skupina pozostávajúca z neočkovaných dostane tri dávky vakcíny, zatiaľ čo skupina plne zaočkovaných, ktorá predtým absolvovala dve kolá očkovania, dsotane len dve alebo dokonca jednu. Tí, ktorí už stihli podstúpiť aj posilňujúcu dávku, dostanú jednu vakcínu s novou látkou a jednu s pôvodnou.

Pfizer tvrdí, že plánuje začať s klinickým testovaním aj na ľuďoch vo veku od 55 rokov vyššie.

“Zachovanie ostražitosti pred vírusom si vyžaduje, aby sme identifikovali nové prístupy pre ľudí, aby si udržali vysokú úroveň ochrany,” uviedla vo vyhlásení Kathrn U. Jansen, senior viceprezidentka a vedúca výskumu a vývoja vakcín v spoločnosti Pfizer. “Sme presvedčení, že vývoj a skúmanie vakcín založených na variantoch, ako je táto, sú v našom úsilí o dosiahnutie tohto cieľa nevyhnutné.”

Podľa údajov od Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré boli zverejnené v piatok, súčasné posilňujúce vakcíny poskytujú spoľahlivú ochranu pred vážnym priebehom ochorenia či hospitalizáciou. Riziko nákazy je však stále veľmi prítomné. Podarí sa to Pfizeru pomocou svojej novej látky zmeniť? Odpoveď sa dozvieme až časom.

TIP REDAKCIE
AirPods Pro mali chlapcovi roztrhnúť ušný bubienok: Apple čelí vážnemu obvineniu a ide pred súd