Lamborghini

Lamborghini končí so spaľovákmi, do budúcnosti plánuje úplný prechod na elektromotory

Talianska spoločnosť dlho odmietala myšlienku, že by elektromotory a batérie boli vhodnou alternatívou pre vysoko výkonné vozidlá.

Elektromobilita je v dnešnom automobilovom priemysle pomerne často skloňovaným pojmom. Mnohé značky podporujú tento novodobý trend a postupne mu prispôsobujú svoje portfóliá. Nájdu sa však aj také automobilky, od ktorých by sme neočakávali čo i len letmú úvahu ohľadom použitia elektromotoru. Do tejto skupiny sa zaraďujú predovšetkým výrobcovia športových, vysoko výkonných áut.

Ani tých však vplyv elektromobility neobchádza, teda aspoň nie všetkých. Prekvapivo, na elektromotory chce prejsť aj známa značka Lamborghini, píše Electrek. Tento rok má jej spaľovákom odzvoniť, pričom do budúcna plánuje len vozidlá s elektromotorom, počnúc hybridmi a plug-in hybridmi. CEO automobilky ďalej potvrdil, že jej prvý plnohodnotný elektromobil bude s najväčšou pravdepodobnosťou štvordverový.

Elektromotory pokročili

Talianska spoločnosť dlho odmietala myšlienku, že by elektromotory a batérie boli vhodnou alternatívou pre vysoko výkonné vozidlá. A hoci to možno kedysi určite bola pravda, teraz je tomu inak. Dnešné elektromotory sú však naozaj pokročilé a výkonné, o čom nás presviedča hneď niekoľko reálnych príkladov, ako napríklad Tesla Roadster či dokonca aj model I.D. R od Volkswagen, materskej spoločnosti Lamborghini. Nakoniec teda povolila a minulý rok prehlásila, že v druhej polovici aktuálnej dekády uvedie na trh plne elektrické vozidlo.

Lamborghini

Prvý elektromobil Lamborghini už v 2028

Cestu však plánuje zdolávať postupne. Tento rok skončí so spaľovákmi, čo znamená, že od budúceho roka sa bude zameriavať výhradne na hybridy a plug-in hybridy, ako bolo spomenuté vyššie. O niečo neskôr, možno v roku 2028, predstaví svoje prvé plne elektrické vozidlo.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!