Slovensko je terčom svetových médií: Úrady udelili lietajúcemu autu AirCar zelenú!

Certifikácia bola udelená po tom, ako vozidlo absolvovalo 70 hodín letového testovania, ktoré doplnilo 200 úspešných vzletov a prístátí.

Slovenský projekt, ktorý má pod záštitou jeden z možných spôsobov dopravy budúcnosti, sa stal terčom svetových médií. Konkrétne je reč o AirCar, teda lietajúcom aute, ktoré si nemalú vlnu pozornosti vyslúžilo už v roku 2020, kedy absolvovalo testovacie výškové lety. Teraz slovenské úrady udelili tomuto projektu dôležité oprávnenie. O čo ide?

Dopravný úrad Slovenskej republiky konečne udelil lietajúcemu autu, za ktorým stojí Štefan Klein, oprávnenie o letovej spôsobilosti, píše Fontech. Ide o obrovskú a radostnú novinku, vďaka ktorej sa Slovensko opäť na chvíľu stalo stredobodom pozornosti viacerých svetových médií, ako je napríklad britská BBC.

Transformácia automobilu na malé lietadlo trvá presne 2 minúty a 15 sekúnd. Certifikácia bola udelená po tom, ako vozidlo absolvovalo 70 hodín letového testovania, ktoré doplnilo 200 úspešných vzletov a prístátí. Pomerne nedávno dokonca úspešne dokončilo 35-minútový let medzi letiskami v Nitre a Bratislave.

TIP REDAKCIE
Orange ukázal Prima Voľbu za 2 €: Dostanete 1 GB dát, kúpiť si môžete aj 5 GB za 8 €

Čo bude ďalej?

Zelená pre letovú spôsobilosť posúva projekt do nového štádia. “Certifikácia AirCar otvára dvere sériovej výrobe veľmi efektívnych lietajúcich áut,” tvrdí Klein. Jeho spoločnosť pre BBC povedala, že v blízkej budúcnosti plánuje auto vypraviť na púť z Londýna do Paríža.

Lietajúce autá môžu slúžiť mnohým účelom, medzi ktoré spadá napríklad takzvané vzdušné taxi. Menším zádrhelom je, že aby ste mohli takéto vozidlo riadiť (alebo skôr pilotovať), potrebujete príslušné oprávnenie. Potenciál tu však rozhodne je a sme zvedaví, kam až sa slovenský projekt zvládne dopracovať.