huawei

Huawei naďalej padá, celkové príjmy firmy sa scvrkli takmer o tretinu

Najviac utrpel biznis so smartfónmi.

Čínsky výrobca Huawei prezradil, ako sa mu po finančnej stránke darilo v roku 2021. Veselé správy správy neprináša, z pohľadu hospodárskych výsledkov zažil jeden z najhorších rokov. Celkové príjmy spoločnosti klesli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o nezanedbateľných 29 %, píše PhoneArena.

Pod výrazným poklesom tržieb spoločnosti Huawei sú v prevažnej miere podpísané sankcie americkej vlády, ktoré ovplyvňujú podnikanie firmy po celom svete. Nič nenasvedčuje tomu, že sa obchodné obmedzenia zmiernia alebo rovno zastavia. Pomaly sa rozbiehajúci rok 2022 sa tak môže pre Huawei niesť v podobnom duchu ako rok 2021.

Huawei stratil prístup k hardvérovým komponentom a softvéru z produkcie amerických firiem. Z toho vyplývajúca bariéra na ceste k čipom donútila spoločnosť, aby vo svojich smartfónoch používala čipy bez 5G konektivity.

galaxy s21 FE
Ilustr. foto: Qualcomm

Zásadným problémom zostáva absencia aplikácií a služieb od Google. Predseda spoločnosti Huawei Guo Ping Guo priznal, že najviac utrpela oblasť smartfónov. Dodal však, že situáciu predpovedali a so znížením príjmov z predaja smartfónov počítali.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Takto získate Windows 11 zadarmo alebo za menej ako 6 €!

„Zlepšili sme kvalitu a efektivitu našich operácií a očakávame, že rok uzavrieme s celkovým príjmom 634 miliárd juanov,“ uviedol Guo Ping Guo. Huawei vykázal za rok 2021 tržby na úrovni 88,4 miliardy eur.

Huawei sa napriek existujúcim obchodným prekážkam nevzdáva. Predal svoju dcérsku značku Honor, z ktorej sa stal samostatný subjekt. Kľúčovou časťou tohto príbehu je, že Honor môže opätovne pristupovať k aplikáciám a službám od Google.

Taktiež bez prestávky vyvíja vlastný operačný systém Harmony OS, ktorý je dostupný vo verzii 2.0. Mobilná platforma by sa tento rok mala dočkať ďalšej veľkej aktualizácie na verziu 3.0.

Výrobca sa okrem toho stihol chopiť „véčkového“ trendu, koncom decembra predstavil sklápací smartfón P50 Pocket, ktorý by mohol byť obstojným súperom pre Galaxy Z Flip 3, nebyť uvedených sankcií. Na náš trh sa tiež nedávno dostali nové herné monitory MateView GT.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať