Omikron na steroidoch? Vo Francúzsku sa šíri nový variant koronavírusu, má 46 mutácií

Aktuálne neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa variantu podarilo dostať za hranice Francúzska, hoci špekulácie hovoria, že sa už nachádza aj na pôde Spojeného kráľovstva.

Francúzski vedci prichádzajú s veľmi zlou správou. Odhalili nový variant koronavírusu, ktorý má ešte viac mutácii ako Omikron, a teda je ešte odolnejší voči látkam získaných z očkovania. Aktuálne nesie označenie B.1.640.2 alebohu “IHU”.

Podľa portálu news.com.au sa novým variantom stihlo nakaziť minimálne 12 osôb, presnejšie v okolí Marseille na juhu Francúzska. Viacerí z nich vraj museli byť hospitalizovaní.

Variant IHU má mať až 46 mutácií, čo je viac, než má Omikron. Pri tom mali vedci doposiaľ zistiť 37 mutácií. Dokáže sa tak efektívnejšie vyhýbať protilátkam z vakcín či po prekonaní ochorenia. No na druhú stranu, francúzski odborníci tvrdia, že nie je až taký agresívny, aspoň čo sa šírenia týka.

Prvý prípad nákazy variantom IHU mal byť zistený u cestujúceho, ktorý sa vrátil z Kamerunu v západnom regióne Afriky. Údajne bol plne zaočkovaný, pričom jediným symptómom mali byť mierne respiračné problémy.

TIP REDAKCIE
POZOR: Najväčšia banka na Slovensku hlási poplach. Šíri sa mimoriadne nebezpečná SMS!

V čase písania tohto článku neexistujú konkrétne dôkazy o tom, že by sa variantu podarilo dostať za hranice Francúzska, hoci špekulácie hovoria, že sa už nachádza aj na pôde Spojeného kráľovstva. WHO, čiže Svetová zdravotnícka organizácia, má ešte len posúdiť vážnosť situácie.

Zatiaľ je príliš skoro na to, aby mohli zodpovedné orgány a organizácie vydať finálne stanovisko. Je nutné počkať, akou rýchlosťou sa bude variant B.1.640.2 šíriť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať