xiaomi

Viac energie pri rovnakej veľkosti: Xiaomi predstavilo novú batériu

Výroba sa rozbehne v druhej polovici budúceho roka.

Hoci sa výrobcovia smartfónov pretekajú v technológiách rýchleho nabíjania, batérie samotné zásadnejšia inovácia zatiaľ nezastihla. Aspoň nie taká, ktorá by bola komerčne dostupná. Pokrok v tomto smere ale hlási čínska firma Xiaomi, ako informuje XDA.

Spoločnosť Xiaomi sa na čínskej sociálnej sieti Weibo pochválila novou technológiou, ktorá zvyšuje energetickú hustotu akumulátorov pri zachovaní pôvodného objemu. Inými slovami, akumulátor pri rovnakej veľkosti poskytne viac energie, čím sa predĺži výdrž na jedno nabitie zariadenia, v ktorom je umiestnená.

Nová High-Silicon batéria od Xiaomi disponuje v porovnaní so súčasnými lítium-iónovými akumulátormi zápornou elektródou s trojnásobkom obsahu kremíka. Inžinierom sa taktiež podarilo zmenšiť riadiace obvody, vďaka čomu môže byť zdroj energie zabalený v kompaktnejšom formáte.

Výsledok riešenia nie je ohromujúci, za pozornosť ale určite stojí. Batéria s rovnakou veľkosťou poskytne o 10 percent vyššiu energetickú hustotu, tvrdí Xiaomi. Takáto lítiová batéria s vysokým obsahom kremíka dokáže predĺžiť výdrž na jedno nabitie o 100 minút.

Ako môžete vidieť na priloženom obrázku, batéria od Xiaomi je o niečo menšia ako bežná lítium-iónová batéria, obe však ponúkajú rovnakú kapacitu. Čínsky výrobca môže byť pri navrhovaní smartfónov vďaka novej batérii flexibilnejší.

TIP REDAKCIE
YouTube končí s výrobou vlastných seriálov, zameria sa na partnerské programy
xiaomi
Zdroj: XIaomi/XDA

Môže uviesť na trh smartfón s dlhšou výdržou na jedno nabitie, no bez toho, aby musel jeho vnútorný dizajn prispôsobovať rozmernejším článkom. Alebo použije menšiu batériu, ale so stále dostatočnou kapacitou, a uvoľnené miesto v konštrukcii zaplní lepším hardvérom.

Spoločnosť chce spustiť sériovú výrobu zdokonalenej batérie v druhej polovici roka 2022. V nadchádzajúcom top-end smartfóne Xiaomi 12 ju tak ešte neuvidíme. Tajomstvom zostávajú výrobné náklady.

Pokiaľ by výroba takéhoto akumulátora bola podstatne drahšia, pokrok sa môže, aspoň čiastočne, pretaviť do konečnej maloobchodnej ceny smartfónov a tabletov. Rovných „100 minút navyše“ neznie ako revolúcia, v prípade mobilných zariadení s obmedzenou výdržou na jedno nabitie to však rozhodne je zaujímavé číslo.

Možno sa konečne výrobcovia začnú predbiehať aj vo výdrži batérií, nielen v technológiách rýchleho nabíjania.

Aktuálna cena Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať