Toyota Prius s panelom

Toyota má v Európe od roku 2035 predávať len bezemisné vozidlá, elektromobilite však až tak nefandí

Dôvodom môže byť Európska zelená dohoda, prostredníctvom ktorej chce EÚ do roku 2030 znížiť množstvo emisií z automobilov o 55 %, do roku 2035 až o 100 %.

Toyota Europe počas nedávneho podujatia, ktoré sa konalo v belgickom Bruseli, poskytla svetu prvý náhľad na plán týkajúci sa 100-percentnej redukcie emisií oxidu uhličtého. V západných regiónoch Európy majú jej bezemisné vozidlá do roku 2030 predstavovať polovicu všetkých predajov. V nasledujúcich piatich rokoch vraj spaľováky vyradí úplne, a to aj v našich končinách.

Hoci sa Toyota zaraďuje medzi popredné svetové automobilky, v rámci elektrifikácie svojich vozidiel akosi stagnuje. Je to celkom prekvapivá skutočnosť, nakoľko Toyota bola spočiatku veľkým propagátorom elektromobility. Podozrivo však jej portfólio obsahuje len jedno plnohodnotné elektrické vozidlo, konkrétne SUV s označením BZ4X. Aj to pritom bolo predstavené len nedávno.

Skôr sa zdá, že Toyota nie je až tak veľkým fanúšikom elektromobility. Ako píše server Electrek, v súvislosti s ekologickými vozidlami sa meno spoločnosti spája s lobovaním, bojkotovaním či šírením propagandy v Japonsku. Prečo teda zrazu takto otočila?

Dôvodom môže byť Európska zelená dohoda

Dôvodom môže byť Európska zelená dohoda, prostredníctvom ktorej chce EÚ do roku 2030 znížiť množstvo emisií z automobilov o 55 %, do roku 2035 až o 100 %. Áno, tieto percentá sa podozrivo zhodujú s ambíciami Toyoty. Tá, pochopiteľne, chce pokračovať v predaji na trhu s vysokým dopytom, a tak sa jednoducho musí prispôsobiť.

TIP REDAKCIE
V roku 2023 Zem môže zasiahnuť asteroid: Toto o ňom zatiaľ vieme!

Hoci Európska zelená dohoda zatiaľ nie je oficiálne platná, zo strany štátov aj ich obyvateľov má pomerne veľkú podporu. A ak vezmeme do úvahy aj hrozivé predpovede týkajúce sa klimatických zmien, pôjde skôr o nútený krok ako len plán.

Koniec spaľovákov do roku 2040

Počas konferencie COP26, ktorú zastrešovala OSN, vznikla ďalšia veľká dohoda, ktorá zaväzuje automobilky do roku 2040 úplne skoncovať s výrobou spaľovákov a prejsť na elektrické motory. Doposiaľ túto dohodu nepodpísali dve svetoznáme automobilky. Po prečítaní predošlých odsekov vás asi neprekvapí, že jednou z nich je Toyota. Prekvapiť vás však môže názov druhej spoločnosti, ktorej podpis zatiaľ chýba. Je ňou Volkswagen.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať