Omikron sa rozšíril už do 40 krajín sveta, WHO vyzýva k pripravenosti a opatrnosti

99 % prípadov nákazy koronavírusom vo svete si má v súčasnosti pripisovať variant Delta.

Hoci sa Omikron šíri doslova závratným tempom, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzýva obyvateľstvo, aby nepanikárilo. Stále však zdôrazňuje doležitosť pripravenosti. Tvrdí, že situácia v súvislosti s koronavírusom je dnes úplne iná ako pred rokom. O téme informuje britská BBC.

Táto výzva s ukľudňujúcim podtónom prišla počas konferencie, ktorá sa konala v piatok. V medzičase sa však mal zákerný variant koronavírusu, ktorý je dnes všeobecne známy ako Omikron, rozšíriť do až 40 krajín sveta. Údajne pritom vraj stále nie je isté, či je prenosnejší alebo schopnejší vyhýbať sa protilátkam ako iné varianty. Pôvodné údaje od vedcov z južných regiónov Afriky, kde sa Omikron prvýkrát vysyktol, naznačovali, že áno. Odborníci však upozorňujú, že táto analýza zatiaľ nie je definitívna.

Omikron sa môže stať dominantným kmeňom

Na údaje od afrických vedcov sa odvolala aj Soumya Swaminathan, jedna z popredných vedkýň WHO. Konkrétne uviedla, že nový variant je vysoko prenosný a po čase sa môže stať dominantným kmeňom na celom svete, i keď niečo také je ťažké presne predpovedať. Doplnila, že 99 % prípadov nákazy koronavírusom vo svete si má v súčasnosti pripisovať variant Delta. “Ako veľmi by sme sa mali obávať? Musíme byť pripravení a opatrní, nie panikáriť, pretože sme v inej situácii ako pred rokom.”

Touto vetou pravdepodobne odkazuje na pokrok vo vývoji vakcín. Ich dôležitosť prizvukuje aj Mike Ryan, riaditeľ pre mimoriadne situácie WHO, podľa ktorého by sme sa mali zamerať na ich širšiu distribúciu.

TIP REDAKCIE
Realme otočil, tablet Realme Pad nakoniec dostane Android 12

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať