Moderna má začiatkom roka 2022 vydať upravenú vakcínu proti variantu Omikron

Variant Omikron bol prvýkrát identifikovaný na pôde Afriky, no žiaľ má potenciál sa postupne rozšíriť do celého sveta. Objavil sa už aj v Číne, Izraeli či Belgicku, čoho dôsledkom boli mnohé obmedzenia pre cestovanie medzi infikovanými kontinentmi.

Nový variant koronavírusu s názvom Omikron, ktorý bol pôvodne odhalený v Botswane, sa má podľa Richarda Kollára do dvoch týždňov dopracovať aj na Slovensko. Má ísť o jednu z najnebezpečnejších foriem COVID-19, aké boli doposiaľ zaznamenané. Je agresívnejšia a taktiež je odolnejšia voči vakcínam. Moderna, jeden z popredných výrobcov vakcín, však objemný rad negatívnych správ prerušuje ukľudňujúcim prehlásením.

Moderna môže už začiatkom budúceho roka prísť s upravenou verziou vakcíny, ktorá by mala byť schopná efektívne bojovať voči novému variantu Omikron, informuje Business Insider.

Paul Burton, výkonný reprezentant spoločnosti Moderna, tvrdí, že o účinnosti súčasnej vakcíny voči variantu Omikron by sme sa mali dozvedieť viac v priebehu najbližších týždňov. Ak však bude potrebné vyrobiť novú vakcínu, potrvá približne do začiatku 2022, kým bude dostupná vo väčších množstvách.

Variant Omikron bol prvýkrát identifikovaný na pôde Afriky, no žiaľ má potenciál sa postupne rozšíriť do celého sveta. Objavil sa už aj v Číne, Izraeli či Belgicku, čoho dôsledkom boli mnohé obmedzenia pre cestovanie medzi infikovanými kontinentmi. Neskôr sa zistili dva pozitívne prípady aj v Spojenom kráľovstve, pričom Dr. Anthony Fauci, špičkový virológ zameraný na koronavírus, tvrdí, že už sa pravdepodobne vyskytol aj v Spojených štátov amerických.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S22 vraj príde o deň neskôr, podujatie sa má konať 9. februára

Vyhýba sa protilátkam

Omikron má obrovské množstvo mutácii, čo mu umožňuje sa ľahko vyhýbať protilátkam, ktoré vznikajú po podstúpení vakcinácie. V bezpečí tak zatiaľ nie sú ani plne očkované osoby.

Vysokú úroveň nebezpečenstva variantu potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá sa netají svojimi obavami. Bol zaradený medzi najzákernejšie varianty, aké nás počas pandémie postihli. Naposledy takéto obavy vzbudzoval variant Delta.

Moderna však môže prinášať nádej. Spoločnosť v piatkovej tlačovej správe píše, že v súčasnosti testuje novú vakcínu proti variantu Omikron. “Od začiatku roka 2021 spoločnosť Moderna pokročila v komplexne stratégii predvídania nových nebezpečných variantov. Spoločnosť opakovane preukázala schopnosť posunúť nových kandidátov do fázy klinického testovania v priebehu 60 až 90 dní,” uviedla.

Do boja sa zapája aj spoločnosť Pfizer, ktorá deklaruje, že ak sa jej vakcína preukáže ako neúčinná voči variantu Omikron, v priebehu 100 dní dokáže vyrobiť a distribuovať jej upravenú verziu. Výsledky testov by mali byť známe do dvoch týždňov.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať