Londýn si posvietil na elektrické kolobežky: Zakázal im vstup do metra či autobusov

Dôvodom je bezpečnosť.

Elektrické kolobežky sú obľúbeným individuálnym dopravným prostriedkom v zaľudnených aglomeráciách, čo je nakoniec vidieť aj u nás. Londýn, tretie najväčšie mesto v Európe, však e-kolobežky výrazne obmedzuje.

Vlastníci elektrických kolobežiek, ale aj takzvaných jednokoliek, sa s nimi od tohto pondelka nedostanú do prostriedkov londýnskej verejnej dopravy. Pokiaľ budú chcieť cestovať metrom, električkou alebo napríklad autobusom, budú musieť e-kolobežku nechať doma. Podrobnosti prináša portál cities-today.com.

Elektrické kolobežky budú zakázané vo všetkých službách inštitúcie Transport for London (TfL), ktorá zodpovedá za verejnú dopravu v hlavnom meste Spojeného kráľovstva. Do jej pôsobnosti spadá prevádza metra, nadzemných dráh, autobusov, električiek a taktiež preprava po rieke Temža.

Striktný zákaz má pádny dôvod. Tým je bezpečnosť. Minulý mesiac totižto museli záchranné zložky riešiť ďalší prípad, pri ktorom explodovala lítiová batéria e-kolobežky, čím došlo k silnému zadymeniu celého vlaku.

Riaditeľka bezpečnostného a environmentálneho oddelenia TfL Lilli Matsonová uviedla, že ich veľmi znepokojujú nedávne incidenty v službách verejnej dopravy súvisiace so silnými požiarmi, zadymením a z toho vyplývajúcimi spôsobenými škodami.

TIP REDAKCIE
Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

Hasiči sú jasne proti kolobežkám

TfL spolupracoval na riešení problému s londýnskym hasičským zborom. Výsledkom je vylúčenie e-kolobežiek z verejnej dopravy. Cestujúcim, ktorí sa pokúsia zákaz obísť, hrozí pokuta do výšky 1000 libier a okrem toho im bude znemožnený vstup do siete Transport for London.

e-kolobezka
Foto: Sky News

Zákaz však neplatí pre klasické kolobežky a skladacie elektrické bicykle, ktoré podľa TfL podliehajú lepším výrobným štandardom. Batérie majú zväčša uložené v mieste, kde je menej pravdepodobné, že sa poškodia a spôsobia požiar.

Londýn ale neignoruje systém zdieľaných e-kolobežiek, testovať ho začal tento rok v lete. Požičovne a spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú, kladú vyšší dôraz na bezpečnosť. E-kolobežky, ktoré si obyvatelia zakúpili po vlastnej osi z rôznych zdrojov, nemusia spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá.

Na záver dodáme, že to mali majitelia elektrických kolobežiek v Londýne ťažké už predtým. Ich používanie je na cestách a chodníkoch v Spojenom kráľovstve v súčasnosti zakázané. Obchody ich ale predávajú s upozornením, že sa s nimi môžu ľudia pohybovať iba po súkromných pozemkoch.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať