Z nevinnej výzvy sa takmer stala tragédia: Alexa mohla spôsobiť smrť len 10-ročného dieťaťa

Len 10-ročnému dieťaťu po zadaní príslušného príkazu Alexa zadala výzvu, aby “zapojilo nabíjačku od telefónu priibližne do polovice elektrickej zásuvky a následne sa mincou dotklo odhalených kolíkov”.

Inteligentní asistenti existujú, aby nám zjednodušili každodenný život. Najväčšej popularite sa tešia predovšetkým v zahraničí, respektíve anglicky hovoriacich krajinách, hoci sa postupne, i keď nie až tak rapídnym tempom, dostávajú aj ku nám. Nič však nie je dokonalé, pričom ani umelá inteligencia nie je výnimkou.

Svoje by o tom vedela povedať žena menom Kristin Livdahlová, ktorá vo svojej domácnosti využíva (alebo využívala) Alexu. Prečo minulý čas? Inteligentný asistent od Amazonu totiž takmer usmrtil jej 10-ročné dieťa.

Alexa disponuje funkciou “zadaj mi výzvu”, ktorej účelom je vymýšľať zaujímavé úlohy určené predovšetkým pre maloletých. Znie to nevinne, no jedna z takýchto výziev sa takmer skončila tragédiou. O téme informuje The Verge.

Len 10-ročnému dieťaťu po zadaní príslušného príkazu Alexa zadala výzvu, aby “zapojilo nabíjačku od telefónu priibližne do polovice vidlice a následne sa mincou dotklo odhalených kolíkov”. Inteligentný asistent k vyhľadaniu výzvy použil široké zásoby internetu. Namiesto nevinnej úlohy však dieťa vyzval, aby vyskúšalo životne nebezpečný trend šíriaci sa na TikToku.

Amazon v oficiálnom prehlásení pre britskú BBC potvrdil, že akonáhle sa o tejto záležitosti dozvedel, začal rýchlo pracovať na oprave. Po novom by teda Alexa mala zadávať výzvy, ktoré by nemali predstavovať hrozbu pre ľudský život.

TIP REDAKCIE
POZOR: Najväčšia banka na Slovensku hlási poplach. Šíri sa mimoriadne nebezpečná SMS!

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať