Tínedžer pomocou SIM swappingu ukradol vyše 32 miliónov € v kryptomenách

Polícia vo svojom vyhlásení uvádza, že tínedžer sa prezradil pomerne amatérskou chybou, keď ukradnuté kryptomeny použil na nákup online prezývky, ktorá bola v hernej komunite považovaná za veľmi vzácnu.

Tínedžer v Kanade skončil v rukách polície po tom, ako údajne odcudzil 46 miliónov kanadských dolárov (32,2 milióna eur) v kryptomenách od rezidenta Spojených štátov amerických. Podarilo sa mu to pomocou podvodu prezývaného ako SIM swapping.

O SIM swappingu možno hovoriť vtedy, keď podvodník získa osobné údaje určitej osoby, respektíve obete, napríklad prostredníctvom phishingu, sociálnych sietí, škodlivých aplikácií a podobne. Na základe získaných údajov či informácií podvodník následne oklame mobilného operátora obete a prenesie jej mobilné číslo na svoju SIM kartu. Môže tak prijímať telefónne hovory a textové SMS správy, ktoré sú adresované danému číslu.

Pomocou tejto praktiky tak možno pomerne ľahko prekonať slabšie systémy dvojstupňového overenia, ktoré sa často používajú napríklad pri prístupe k e-mailovým schránkam, online bankovníctvu či krypto peňaženkám. A práve tak sa mladý tínedžer dokázal dostať k uvedenej čiastke, píše server TechRadar.

Počas zásahu sa polícii údajne podarilo zabaviť len okolo 7 miliónov kanadských dolárov (4,9 milióna eur). Zatknutie bolo výsledkom spoločného vyšetrovania, ktoré sa začalo ešte v marci 2020. Na prípade spolupracoval policajný zbor Hamilton Police, vyšetrovací orgán Federal Bureau of Investigation a jednotka U.S. Secret Service Cybr Fraud Task Force (CFTF).

TIP REDAKCIE
Samsung vylepší rad Galaxy A, pribudne odolnosť voči vode

Prezradil sa bizarným nákupom

Nie je úplne jasné, kedy presne došlo k predmetnej lúpeži, ani či sa spolupracovníkom vo vyšetrovaní podarilo získať aj zvyšok odcudzenej čiastky v kryptomenách. Všetky totiž boli utratené. Polícia však vo svojom vyhlásení uvádza, že tínedžer sa prezradil pomerne amatérskou chybou, keď ukradnuté kryptomeny použil na nákup online prezývky, ktorá bola v hernej komunite považovaná za veľmi vzácnu. Presnú výšku transakcie vynaloženej na získanie prezývky nepoznáme. Podľa všetkého však bola dostatočne vysoká na to, aby sa dostala do pozornosti orgánov.

Tínedžer už bol údajne postavený pred súd. Aj v tomto prípade sú však dostupné informácie veľmi skromné, nakoľko nepoznáme ani výšku udeleného trestu.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať