Nový typ satelitu je už v prevádzke: Vidí priamo do budov cez deň, aj v noci

Spoločnosť Capella tvrdí, že ľudí satelit zachytiť nevie.

Spoločnosť Capella Space pred niekoľkými mesiacmi na orbitu vypustila satelit, ktorý dokáže snímať jasné radarové snímky s neuveriteľným rozlíšením kdekoľvek na svete. Vidí dokonca aj do vnútra niektorých budov, vrátane lietadiel v hangároch. Spoločnosť síce spresnila, že to dokáže len v prípade ľahkých stavieb a nie obytných domov či výškových budov.

Na rozdiel od väčšiny sledovacích a pozorovacích satelitov na orbite okolo Zeme dokáže satelit Capella 2 zachytiť jasný obraz nielen cez deň, ale aj počas noci či v daždi.

Ukazuje sa, že polovica sveta má noc a polovica sveta má deň,“ zažartoval generálny riaditeľ spoločnosti a bývalý systémový inžinier NASA Payam Banazadeh. „Polovica sveta, v priemere, je zakrytá oblačnosťou,“ dodal v rozhovore pre Futurism.

Keď tieto dva faktory skombinujete, približne 75 percent Zeme bude zakrytých či už tmou alebo oblakmi,“ vysvetľuje.

Zábery si môže objednať ktokoľvek

Firma minulý týždeň spustila platformu, ktorá umožňuje vládnym alebo súkromným zákazníkom požiadať o snímky čohokoľvek na svete. Ide o schopnosť, ktorá sa rozmiestnením ďalších šiestich satelitov v budúcom roku len posilní. Mnohí sa preto obávajú, že nový typ satelitu ohrozí súkromie, a celkom oprávnene.

V spôsobe, akým v súčasnosti pozorujeme Zem z vesmíru, je množstvo medzier – väčšina senzorov, ktoré používame na pozorovanie Zeme, sú optické zobrazovacie senzory. Ak je zamračené, uvidíte mraky, nie to, čo sa deje pod nimi. A ak nie je veľa svetla, budete mať naozaj problém získať zábery, ktoré by boli užitočné,“ vysvetlil Banazadeh.

Capella dokáže vidieť aj cez oblačnosť a rovnako dobre vidí cez deň aj v tme. Namiesto optického zobrazovania totiž používa radar so syntetickú apertúrou alebo skrátene SAR.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Xiaomi na Slovensku spúšťa mobilné platby cez Mi Band 6 NFC

SAR sa dá v širšom zmysle prirovnať k echolokácii, ktorú využívajú netopiere alebo delfíny. Satelit vysiela silný rádiový signál s frekvenciou 9,65 GHz smerom k cieľu a potom ho zachytáva a interpretuje.

Pri tejto frekvencii sú mraky takmer priehľadné. Môžete preniknúť cez mraky, hmlu, vlhkosť, dym či opar. Na týchto veciach už nezáleží. A keďže generujete vlastný signál, je to, akoby ste mali pri sebe baterku. Je vám jedno či je deň alebo noc,“ vysvetlil Banazadeh.

Neprekonateľné rozlíšenie

Ďalšou veľkou inováciou má byť rozlíšenie, v ktorom môžu satelity Capella snímať zábery. Každý pixel na jednej zo snímok satelitu predstavuje štvorec s rozmermi 50 x 50 cm. Iné satelity majú pritom problém priblížiť sa k hodnote 5 x 5 metrov. To je obrovský rozdiel.

Hlavnými zákazníkmi môžu byť vládne agentúry monitorujúce pohyb nepriateľskej armády alebo sledujúce aktivitu na letiskách. Práve tu. Prichádza do úvahy videnie cez steny. Banazadeh uviedol príklad letiska, kde sa lietadlá ukryté pod baldachýnom stali vďaka satelitom so SAR jasnými ako deň.

Zákazníkmi môžu byť rovnako ako vedci, ktorí potrebujú nahliadnuť cez zamračenú oblohu nad amazonským pralesom, aby mohli pozorovať aktuálnu situáciu týkajúcu sa odlesňovania. Možností je naozaj veľa.

Pri snímaní cieľa sa na rovnakú oblasť nasmerujú dva satelity SAR, vďaka čomu vznikne trojrozmerný obraz, ktorý zákazníkom ponúkne úplne presný pohľad na to, čo sa nachádza na zemi. Banazadeh povedal, že jeden zo zákazníkov už teraz monitoruje množstvo ropy uskladnenej v otvorených ropných nádržiach alebo množstva ropy vyťaženej v danom dni z otvoreného vrtu.

Total
181
Zdieľaní
Total
181
Zdieľať