Motorola G100

Motorola si vylepšila pozíciu: Pomohol jej odchod legendárnej značky telefónov

Záujem o smartfóny Motorola na americkom trhu postupne klesal, teraz sa karta obrátila.

Celosvetový trh so smartfónmi sa v posledných dvoch rokoch hýbe výraznejšie, čo spôsobuje pandémia COVID 19, nedostatok polovodičových súčiastok, ale aj odchod značky LG, ktorá rezignovala na podnikanie v oblasti smartfónov.

Dynamiku je vidieť najmä americkom trhu, čo dokazujú čerstvé čísla zverejnené prieskumnou agentúrou Counterpoint Research.

Prekvapila značka Motorola, ktorá v medziročnom zhodnotení posilnila svoju pozíciu, ale aj výrobca OnePlus, ktorý sa premiérovo dostal do prvej päťky najväčších výrobcov smartfónov na americkom trhu. Samozrejme, s prázdnou neodchádzajú ani hviezdy rebríčka, značky Apple a Samsung.

Motorola sa viac sústreďuje na produkciu modelov strednej triedy a lacnejších smartfónov, ktoré sa lepšie predávajú na rozvíjajúcich sa trhoch. V Amerike bola v tejto triede zariadení úspešnejšia značka LG, ktorá však v lete zastavila výrobu a opustila trh.

Už na 3. mieste

Podľa Counterpoint Research dosiahla Motorola na americkom trhu v treťom štvrťroku 2021 podiel na úrovni 8 %, čím si zabezpečila čestné 3. miesto. Najpredávanejšími sú smartfóny z kategórie Moto G, nedávno sa dostal na trh napríklad model G100.

TIP REDAKCIE
Prvý smartfón s 200 Mpx fotoaparátom? Vyrobiť ho má Motorola
motorola
Foto: Counterpoint Research

Spoločnosť vyrába väčšinu svojich smartfónov v Číne, čiže jej podnikanie neovplyvnili odstávky výrobných závodov vo Vietname. Nedostatok polovodičových komponentov si ale nevyberá a z dlhodobého hľadiska s ním musí zápasiť aj Motorola.

OnePlus sa dokázal s podielom 3 % prebojovať do prvej päťky najväčších výrobcov smartfónov na americkom trhu. Výtlak však nestačil na to, aby zo 4. miesta odsunul tandem TCL/Alcatel. Podiel skupiny ale medziročne klesol zo 6 na 5 %.

Americkou jednotkou zostáva spoločnosť Apple s masívnym podielom na trhu 42 %. Na druhej pozícii figuruje juhokórejský gigant Samsung, jeho podiel na trhu v zámorí stúpol na 35 %.

Trh so smartfónmi v USA napriek pretrvávajúcemu nedostatku súčiastok vzrástol medzi kvartálne o 9 % a medziročne o 1 %. Nových zákazníkov vďaka odchodu LG získali najmä Motorola a Samsung. Apple v treťom kvartáli ťažil z predaja modelov iPhone 13, zhodnotili analytici z Counterpoint Research.

Total
33
Zdieľaní
Total
33
Zdieľať