Motorola G100

Recenzia Motorola G100: Ťažká váha v strednej triede

Aké je nové „géčko“?

Spoločnosť Motorola predstavila koncom marca nového zástupcu série zariadení Moto G, ktorého rovno postavila na jej vrchol. Podľa výrobcu je Motorola G100 najrýchlejším, respektíve najvýkonnejším Moto G smartfónom vôbec.

Motorola G100 je naozaj najvýkonnejším smartfónom radu Moto G. Hrubý výkon je však len časťou celej skladačky, za ktorú si výrobca od zákazníkov pýta maloobchodných odporúčaných 499 eur. Smartfón však zoženiete aj lacnejšie, podľa známeho porovnávača cien ho niekoľko e-shopov ponúka za cenu 399 eur.

Smartfóny Moto G používam rád kvôli trom veciam – dobrej hodnote za vynaložené prostriedky, nadpriemernej výdrži na jedno nabitie a svižnému operačnému systému Android.

Ako vieme, Motorola využíva čistú podobu operačného systému bez zbytočného balastu a prešpekulovanej grafickej nadstavby. Vylepšuje ho len takzvanými Moto akciami – doplnkovými funkciami, ktoré používanie smartfónu v praxi uľahčujú a spríjemňujú.

Po pár týždňoch strávených s Motorolou G100 môžem napísať, že ide o podarený smartfón, ktorý nesklame ani náročnejších zákazníkov. Je tu ale pár vecí, ktoré som si predstavoval trochu inak, aj vzhľadom na ponuku konkurencie.

Základná špecifikácia

 • 168,4 x 74 x 9,7 mm, 207 gramov
 • Vodu odpudzujúci povrch, zadný kryt z plastu, sklo Gorilla Glass 3 (predná strana), ochranný obal v balení
 • IPS LCD displej, uhlopriečka 6,7″, rozlíšenie 1080 x 2520 pixelov, pomer strán 21:9, HDR10, 90 Hz frekvencia
 • 7 nm octa-core Snapdragon 870, GPU Adreno 650, 5G pripojenie
 • 128 GB úložisko UFS 3.1, 8 GB RAM LPDDR5, microSD podpora
 • 1/2.0″ 64 Mpx snímač s f/1.7, EIS, PDAF a laserovým zaostrovaním, 16 Mpx ultra široký fotoaparát s f/2.2 (117°) a automatickým zaostrovaním, 2 Mpx snímač hĺbky s f/2.4, LED blesk + prstencový blesk pre makro fotografiu
 • 16 Mpx selfie so svetelnosťou f/2.2, 8 Mpx ultra široké selfie (118°) f/2.4
 • 5000 mAh batéria, 20 W rýchle nabíjanie
 • Čistý OS Android 11 doplnený o Moto funkcie
 • Hybridný Dual SIM slot, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, kapacitný snímač odtlačkov na boku, A-GPS, GLONASS, GALILEO, NFC, 3,5 mm jack, jeden reproduktor, tri mikrofóny
 • Oficiálna stránka produktu – motorola.com/sk/motog100

Dizajn a konštrukcia

V prvom rade by mal spotrebiteľ vedieť, že Motorola G100 je poriadne veľkým a ťažkým smartfónom. Mne veľké smartfóny príliš neprekážajú, keďže mám ruky, za ktoré by sa nehanbil žiadny hráč NBA.

G100-ka je však už aj na mňa príliš veľká. Výhoda užšieho a vyššieho profilu podporená pomerom strán obrazovky 21:9 sa pri existujúcich rozmeroch stráca.

Smartfón je vysoký takmer 169 milimetrov, hrubý skoro 10 milimetrov a jeho váha sa zastavila na hranici 207 gramov. Ak na smartfón nasadíte ochranný kryt, ktorý je mimochodom súčasťou balenia, rozmery zariadenia ešte o nejaký ten jeden-dva milimetre navýši.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Manipulácia so smartfónom tak nie je úplne pohodlná, k hornej časti obrazovky sa budete musieť, pri ovládaní jednou rukou, poriadne načahovať. Platí to aj o ovládačoch hlasitosti, ktoré sú umiestnené príliš vysoko. Prednú stranu navyše hyzdí nie jeden, ale rovno dva otvory pre selfie kameru.

Je v tejto oblasti čo chváliť? Je. Konštrukcia smartfónu je poctivá, takmer vlajková. Páči sa mi vyleštený rám z kovu a zadná strana, ktorá má veľmi príjemnú matnú povrchovú úpravu a zaujímavú farbu. Zadný kryt, vyhotovený z plastu, mení farbu podľa toho, ako naň dopadá svetlo.

O žiadne dúhové eldorádo ale nejde. Modro-fialové odtiene smartfónu pristanú. Chválim snímač odtlačkov, ktorý zároveň funguje ako hlavné tlačidlo. V tomto prípade je umiestnený v ideálnej výške, pri úchope naň pekne dosadne palec pravej (väčšej) ruky. Jeho presnosť a citlivosť je prvotriedna. Toto riešenie ocenia najmä praváci.

Ľavákom odporúčam v systéme registrovať odtlačok ukazováka, ktorým na snímač dosiahnu prehmatom cez zadnú stranu smartfónu. Na ľavom boku, nad zásuvkou pre SIM kartu, sa nachádza ešte jedno tlačidlo. Vyhradené je pre aktiváciu digitálnej asistencie od Google, ktorá v našej krajine stále nie je plnohodnotne podporovaná.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Motorola nedovoľuje funkciu tohto tlačidla premapovať, čo je škoda. Slúžiť tak môže iba na okamžité zapnutie asistenta. Tento prvok môžete pokojne ignorovať, tlačidlo je malé, nezavadzia a pri používaní smartfónu sa mi ani raz nestalo, že by som ho nechtiac stlačil.

V spodnej časti smartfónu je umiestnený 3,5 mm audio jack, USB-C rozhranie a reproduktor. Žiaľ, druhý reproduktor, podporujúci stereo zvuk, by ste v smartfóne hľadali márne. Páči sa mi prevedenie 4-okého modulu s fotoaparátmi.

Keďže je smartfón sám o sebe hrubý, fotoaparáty príliš nevyčnievajú z tela zariadenia, čo je dnes skôr výnimkou ako pravidlom. Ako je na tom Motorola G100 s odolnosťou? Zákazníkovi musí stačiť sklo Gorilla Glass 3 a niečo, čo v Motorole nazývajú „voduodpudivým dizajnom“.

Do bazéna by som so smartfónom asi neskákal, ľahký dážď alebo nemučivé poliatie rannou kávou by však zniesť mal.

Displej

Oči náročnejšieho spotrebiteľa sa budú musieť uspokojiť s LCD IPS technológiou. Nie, OLED panel vám výrobca za maloobchodných 499 eur nepredá. V podstate ide o jedinú nevýhodu obrovskej obrazovky, výborne fungujúcej ako mobilné kino.

Displej je krásne ostrý, má perfektné pozorovacie uhly, napriek absencii „dokonalej čiernej“ ponúka kvalitný kontrast a farebnosť. Veľkým plusom je 90 Hz obnovovacia frekvencia zabezpečujúca plynulejšie zobrazovanie obsahu.

120 Hz niektorej konkurencie je, prirodzene, lepšou hodnotou. Mne takto vysoká frekvencia obnovovania obrazu nechýbala. 90 Hz je rozumným kompromisom medzi spotrebou energie a plynulejším zobrazovaním.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Frekvencia obnovovania môže pracovať v troch úrovniach – automatickej, 60 Hz a 90 Hz. Pri prvom nastavení určuje optimálnu frekvenciu múdry softvér smartfónu. Osobne som nepostrehol veľké, respektíve takmer žiadne rozdiely medzi automatikou a natvrdo vynútenou 90 Hz frekvenciou.

Kto bude chcieť predĺžiť výdrž batérie, zapnúť si môže klasickú a úspornejšiu 60 Hz frekvenciu obnovovania. Je však blbosť kúpiť si smartfón s 90 Hz displejom a následne tento benefit vypnúť.

Rozsah svietivosti nie je rekordný, je však dostačujúci. Na priamom slnku som si na displeji dokázal prečítať všetko, v noci mi zase obrazovka pri čítaní e-knihy nevypálila do sietnice oka dieru. Žiadny výrobca smartfónov zatiaľ nevyrobil také automatické prispôsobenie jasu podľa okolitých podmienok, ktoré by mi úplne vyhovovalo. G100-ka to ale zvláda pomerne dobre.

Z užitočných softvérových doplnkov spomeniem Nočný režim, interaktívne upozornenia na uzamknutej obrazovke alebo Vnímavú obrazovku, vďaka čomu sa displej nevypne, pokiaľ sa naň pozeráte.

Systém

Po systémovej stránke Motorola G100 neopúšťa zabehnuté koľaje. Operačný systém Android 11, teda doposiaľ jeho najnovšia verzia, funguje v smartfóne perfektne. Reakcie na požiadavky sú okamžité, ovládanie gestami funguje spoľahlivo a intuitívne, v menu na vás nevyskočia žiadne predinštalované aplikácie, ktoré by ste najradšej vyhodili von oknom.

Zážitok z používania smartfónu zlepšujú doplnkové Moto funkcie výrobcu. Aj keď sú už chronicky známe, musím spomenúť, že sú sústredené na jednom mieste, v aplikácii Moto. Štýly, tapety, gestá, rýchly prístup k baterke, snímka obrazovky dotykom troch prstov, aktivácia fotoaparátu potočením zápästia, stlmenie zvonenia pri zodvihnutí smartfónu, režim Game Time pre hráčov hier a iné.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Väčšina z dostupných nadstavbových funkcií je z užívateľského hľadiska skutočne prospešná. Ak by vám aj nejaký výmysel nesedel, jednoducho ho v aplikácii Moto vypnete. Model G100 prišiel na náš trh aj s jednou úplnou novinkou. Nazýva sa Ready For a za týmto pomenovaním sa ukrýva desktopový režim.

Desktopový režim nie je pre mňa niečím, kvôli čomu by som si smartfón kupoval. Uznávam ale, že funguje dobre. DeX od Samsungu určite neohrozuje, Kórejci sa však s týmto režimom babrú pár rokov, čiže majú pred Motorolou patričný náskok vo vývoji.

Ready For funguje tak, že smartfón pripojíte k veľkému externému monitoru pomocou kábla USB-C a redukcie na HDMI, ktorý zvládne okrem obrazu prenášať aj zvuk. Po pripojení sa na monitore zjaví používateľské prostredie pripomínajúce klasický počítač.

Motorola G100
Zdroj: Redakcia

Smartfón samotný môže fungovať ako touchpad s virtuálnou klávesnicou, je však vhodnejšie k systému pripojiť klávesnicu a myš. Pozor, potrebujete klávesnicu s integrovaným Bluetooth, nie s externým USB prijímačom.

Z dostupných piatich režimov je najpodstatnejší ten desktopový. Režimy ako Hra či Televízor fungujú len ako skratky, ktoré vám na jednom mieste zobrazia príslušný obsah zo smartfónu, teda nainštalované hry alebo streamingové služby. Ku všetkým položkám (aplikáciám) sa však hravo dostanete aj priamo z desktopu.

Režim Ready For dobre poslúži pri jednoduchej práci, vzdelávaní, konzumácii multimédií a nenáročnej zábave. Napríklad prezentáciu v práci alebo v škole môžete vďaka nemu spustiť na veľkej obrazovke priamo zo smartfónu.

Motorola G100
Zdroj: Redakcia

Smartfón zostáva pri pripojení k externému monitoru aktívny. Môžete s ním teda pracovať bez obmedzení aj napriek tomu, že je pripojený k veľkej obrazovke. Škoda, že režim Ready For nefunguje bezdrôtovo. Prácu na veľkom obrazovke môžu znepríjemniť aplikácie, ktoré nie sú optimalizované pre takéto zobrazenie.

V systéme smartfónu pribudlo pár drobných noviniek. Dvojitým ťuknutím na snímač odtlačkov aktivujete rýchle menu, do ktorého môžete uložiť často používané aplikácie alebo trebárs kontakty. Pribudlo nové gesto pre aktiváciu rozdelenej obrazovky a taktiež četovacie bubliny, pomocou ktorých môže na správy okamžite reagovať.

Motorola G100 v podstate ponúka väčšinu zlepšení, ktoré priniesla nová verzia operačného systému Android 11. Aj keď som sa pri práci so smartfónom nestretol so žiadnymi väčšími systémovými chybami, na pár drobných nedostatkov som natrafil.

Motorola G100
Zdroj: Redakcia

Napríklad režim Game Time dokáže počas hrania hier odstaviť upozornenia a ovládanie gestami, no nevie zabrániť tomu, aby sa vám pri náhodnom dotyku nezobrazila na pár sekúnd horná lišta s ikonami času, batérie, siete a pod. Najmä pri hraní akčných online hier, kde rozhoduje o úspechu každá sekunda, zobrazenie lišty vyrušuje.

Motorola G100 mi nejaký čas predhadzovala zdvojené upozornenia z komunikačných aplikácií. Po pár dňoch s tým prestala bez toho, aby som zmenil niektoré z nastavení. V smartfóne som však bol prihlásený účtom, ktorý je aktívny v niekoľkých ďalších zariadeniach.

Občas sa na mňa nahnevala automatická orientácia obrazovky. Po odblokovaní smartfónu sa používateľské prostredie zobrazilo v režime na šírku, nie na výšku, ako by to malo byť. Hoci nešlo o pravidlo, občas ma tým smartfón prekvapil.

Motorola G100
Zdroj: Redakcia

V neposlednom rade je na stole otázka softvérových aktualizácií. Motorola G100 určite dostane minimálne jednu veľkú aktualizáciu na OS Android 12. Či však môže zákazník v budúcnosti počítať aj s OS Android 13, nevedno. Taký Samsung alebo Nokia sa zaviazali, že spotrebiteľom poskytnú až trojročnú softvérovú podporu (pre vybrané zariadenia).

Počas prvých dní používania vám bude smartfón zobrazovať množstvo upozornení, napríklad tipy, ako zariadenie používať, čo všetko dokážu Moto skratky a tak podobne. Na jednej strane ide o užitočnú vec, ktorú ocenia menej zdatní alebo tí spotrebitelia, ktorí si kúpili smartfón značky Motorola po prvýkrát.

Ostrieľaných používateľov ale budú takéto notifikácie skôr otravovať. Preto neváhajte a zobrazovanie vybraných upozornení vypnite v nastaveniach.

Výkon

Ak je pre vás dôležitý výkon, Motorola G100 vás poteší. Čipset Snapdragon 870 je odvodený od 7 nm čipsetu Snapdragon 865 Plus. Zdieľa rovnakú architektúru, no takt jadra Kryo 585 (Cortex-A77) mierne stúpol z 3,1 GHz na 3,2 GHz.

Smartfón si bez akéhokoľvek zaváhania poradil s hrou PUBG Mobile pri nastavení najvyššieho snímkovania a grafiky Ultra HD. Smartfón sa počas hrania príliš nezahrieval, no s energiou zrovna nešetril. Moto G100 sa vďaka svojmu vysokému výkonu natesno priblížil k vlajkovým lodiam s podstatne vyššou cenou.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Dostatočná je aj 8 GB operačná pamäť, 128 GB úložisko je obvyklým základom. Cesta k väčšej kapacite vedie cez microSD slot, ktorý je súčasťou zásuvky pre SIM kartu (hybridné riešenie).

Ak mi niečo chýbalo, tak určite stereo reproduktory a vo všeobecnosti lepšia kvalita audia, či už pri hlasových hovoroch, samotnom jednom reproduktore alebo pri zázname zvuku počas natáčania videí.

Vo výbave smartfónu nechýba NFC, 5G pripojenie, Bluetooth 5.1, WiFi 6 a dokonca aj 3,5 mm audio jack. Z moderných štandardov pripojenia je teda prítomné všetko podstatné.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátov smartfónu Motorola G100 zodpovedá vyššej strednej triede, v ktorej sa nachádza. Top-end smartfóny, prirodzene, neprekonáva, no s výsledkami som bol nadmieru spokojný. Hlavný 64 Mpx fotoaparát tvorí fotky primárne v 16 Mpx rozlíšení. Využíva technológiu Quad Pixel, ktorá spája informácie zo 4 pixelov do jedného „super pixelu“.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Fotografie z hlavného fotoaparátu sú krásne ostré a detailné, možno trochu zbytočne preexponované. Páčila sa mi presná reprodukcia farieb a výborne fungujúci režim HDR. Je vidieť, že fotkám výrazne pomáha softvér, vo väčšine prípadov to ale nepreháňa, aj keď v režime HDR občas farby zvýrazní viac ako by bolo potrebné.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Fotku v plnom 64 Mpx rozlíšení zhotovíte po aktivácii režimu Ultra Res. Tento režim je vhodný pre tých používateľov, ktorí majú v pláne záber dodatočne upravovať. Fotku samotnú totižto v tomto režime nevylepšuje technológia HDR ani iný softvérový zásah. Pri editácii ale oceníte ešte lepšiu detailnosť zhotovených záberov.

motorola G100
Hlavný fotoaparát
motorola G100
Hlavný fotoaparát
motorola G100
Hlavný fotoaparát
motorola G100
Hlavný fotoaparát
motorola G100
Hlavný fotoaparát

Kritika padá na nočný režim, šum a nedostatok detailov bije do očí. Skôr je však dôležité, akým spôsobom sa nočný režim používa. Premeniť noc na deň nedokáže ani zďaleka. V extra tmavých situáciách zlyháva. Odvádza ale obstojnú prácu pri mierne zhoršených, nie výsostne zlých svetelných podmienkach.

Východ alebo západ slnka, slabšie osvetlená miestnosť… V takýchto situáciách sa nočný režim dokáže ako tak osvedčiť. Škoda len, že spracovanie fotiek smartfónu trvá dlhšie. Okrem toho potrebujete pri snímaní pevnú ruku, optická stabilizácia obrazu chýba.

motorola G100
Režim Noc
motorola G100
Režim Noc

Ultra široký fotoaparát produkuje na výstupe rovnako 16 Mpx fotky. Reprodukcia farieb je takmer totožná s hlavným fotoaparátom, čo je super. Opäť platí, že sú zhotovené snímky pekne ostré a detailné. Dynamický rozsah je ale v tomto prípade užší. Po okrajoch záberov badať mierne skreslenie objektívu, nejde však o nič zásadné.

Nižší dynamický rozsah a skreslenie nie sú výsostným mínusom. Ide o bežnú vlastnosť ultra širokých fotoaparátov napriek celým spektrom zariadení od nižšej až po vyššiu strednú triedu. Neobchádzajú ani vlajkové lode, hoci taký Galaxy S21 Ultra alebo Mate 40 Pro disponujú perfektnými ultra širokými fotoaparátmi. To už sa ale bavíme o inej cenovej kategórii.

motorola G100
Ultra široký fotoaparát
Ultra široký fotoaparát
Ultra široký fotoaparát
motorola G100
Ultra široký fotoaparát
Ultra široký fotoaparát

Ultra široký fotoaparát zvládne ešte jednu vec – makro fotky. Aj keď makro foťák považujem len za doplnok, v tomto prípade je naozaj zábavným doplnkom. Konečne niekomu napadlo pri makro fotoaparáte použiť LED prstenec pre dodatočné osvetlenie mini predmetu.

Kvalitná fotka potrebuje veľa svetla, ak sa však k malému predmetu natesno priblížite so smartfónom, zatienite ho. LED prstenec objekt pekne osvetlí, vďaka čomu získate ostrý záber s jasnou farebnosťou. Nemenej zábavným doplnkom je makro video, ktoré môžete zaznamenať v 4K rozlíšení pri 30 FPS alebo v FHD rozlíšení pri 60 FPS.

motorola G100
Režim Makro
motorola G100
Režim Makro
motorola G100
Režim Makro
motorola G100
Režim Makro
motorola G100
Režim Makro

S makro videom som naháňal miniatúrneho červíka plaziaceho sa po kmeni stromu. Automatické zaostrovanie dokázalo pekne sledovať miniatúrny objekt záujmu a k celkovému dojmu prispela aj elektronická stabilizácia obrazu, ktorá pekne korigovala chvenie rúk zapríčinené nadšením zo sledovania života jarného hmyzu.

Spokojnosť s fotoaparátom podporuje prerobená aplikácia fotoaparátu. Je minimalistická a svižná. Na jeden ťuk sa dostanete ku všetkým možnostiam. Nad veľkou spúšťou sa nachádza prepínač pre hlavný, ultra široký a makro fotoaparát. Po stlačení malej ikony, ktorá sa nachádza pod prepínačom, sa dostanete k základným nastaveniam ako je blesk, časovač a pomer strán fotografií.

motorola G100
Režim Portrét
motorola G100
Režim Portrét
motorola G100
3x digitálny zoom
motorola G100
3x digitálny zoom

Spodná lišta zase umožňuje okamžité prepnutie medzi fotoaparátom a videom. Ťuknutím na vedľajšie kontextové menu na vás zase vyskočia režimy snímania ako portrét, Ultra-Res, Panoráma, Profesionálny režim s RAW podporou, živý filter a podobne.

Aj keď je aplikácia sama o sebe rýchla, pri intenzívnom snímaní sa smartfón zapotí. Cvaknutie jednej bežnej alebo ultra širokej fotky prebehne okamžite a bez zaváhania. Smartfón ale potrebuje nejaké tie dve-tri sekundy na to, aby spracoval nočný záber alebo záber v plnom 64 Mpx rozlíšení. Opakované rýchle stláčanie spúšte tiež smartfónu zrovna nechutí.

Sklamalo ma sériové snímanie – spustíte ho tak, že na spúšti držíte prst. Snažil som sa vyhotoviť fotku psa naháňajúceho korisť (konár), no ani jedna fotka zo 40 kusov nebola ostrá. Ako tak použiteľná bola možno jedna alebo dve fotky. Sériové snímanie je pritom vďačnou funkciou na zachytenie rýchlo sa pohybujúcich objektov. Škoda.

Motorola G100

Výrobca nepodcenil ani predný, presnejšie predné fotoaparáty. Sú dva. Paradoxne ma viac bavil 8 Mpx snímač, nie 16 Mpx senzor, ktorý môžeme považovať za hlavný v kontexte zostavy dvoch selfie kamier. 8 Mpx snímač je totižto spojený s ultraširokým objektívom. Na selfie fotku dostanete viac osôb, poprípade zachytí viac priestoru za vami, pokiaľ sa chcete odfotografovať pred niečím zaujímavým.

V rámci video schopností smartfón ponúka vysoké 6K rozlíšenie. V tomto režime nakrúcania ale nie je k dispozícii elektronická stabilizácia obrazu. Okrem toho vám musí stačiť snímkovanie 30 FPS. Ideálnou voľbou je 4K video pri 60/30 FPS, ktoré už stabilizáciu obrazu podporuje.

Motorola G100
Foto: Redakcia

Pokiaľ budete chcieť počas nakrúcania používať aj ultraširoký fotoaparát, musíte si v nastaveniach videa zvoliť FHD kvalitu a snímkovanie 30 FPS. Ako som už spomenul, makro video je ohraničené 4K rozlíšením pri 30 FPS. Kvalita videa korešponduje s fotografiami, pre zaznamenávanie dovoleniek a každodenných zážitkov je ako stvorená.

Škoda len elektronickej stabilizácie obrazu, ktorá pri aktívnejšom pohybe nefunguje tak efektívne ako opticko-mechanické riešenia. Aby som nezabudol, počas nakrúcania videa zužitkujete funkciu Audio Zoom. Pri zadných fotoaparátoch si môžete všimnúť malý mikrofón.

Ak počas nakrúcania priblížite obraz na zdroj zvuku, napríklad hudobníka na pódiu, smartfón okolité zvuky stlmí a zvýrazní tie, ktoré prichádzajú z daného smeru.

*Snímky v texte sú dátovo optimalizované, v plnej kvalite si ich môžete pozrieť TU, v priečinku služby Google Disk.

Batéria

Z mojich používateľských nárokov je najväčšou slabinou smartfónu Moto G100 batéria. Výdrž je priemerná, pri náročnejšom používaní smartfón zhasne skôr, ako by som si želal. Pri bežnom, menej náročnom používaní som sa dostal na 18 hodín výdrže, pri náročnejšej práci mi smartfón vydržal na jedno nabitie len asi 14 hodín.

Motorola G100
Foto: Marek Urban

Smartfón som primárne používal so zapnutou 90 Hz obnovovacou frekvenciou a vyšším jasom obrazovky. Rozdiel vo výdrži medzi automatickým riadením obnovovacej frekvencie a natvrdo zapnutou 90 Hz snímkovaním bol minimálny, ak vôbec nejaký. Nastavenie obrazovky na 60 Hz už vie výdrž na jedno nabitie o niečo predĺžiť. Žiadny zázrak to ale nie je.

motorola G100
Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

S bezdrôtovým nabíjaním nepočítajte, smartfón ho neponúka. Ani drôtové nabíjanie vás na zadok neposadí. Pribalený adaptér s výkonom 20 W nabije smartfón do plnej kapacity za asi dve hodiny.

Z 15 na 25 percent kapacity som sa dostal po 10 minútach nabíjania. Cesta k 66 percentám z kapacity trvala rovnú hodinu. Páčia sa mi softvérové riešenia, ktoré majú za cieľ predĺžiť životnosť batérie.

Ochrana proti nadmernému prebitiu obmedzí dopĺňanie energie po 3 dňoch nepretržitého nabíjania. Prečo až po 3 dňoch, nevedno. Optimalizované nabíjanie sa zase naučí, kedy približne pripájate smartfón k nabíjačke.

Batériu nabije na 80 percent a zbytok kapacity doplní krátko pred tým, ako smartfón vytiahnete z nabíjačky. Ideálne to funguje v obvyklej situácii, kedy smartfón nabíjate počas noci a z nabíjačky ho odpájate až ráno.

Motorola G100: Hodnotenie

Motorola G100 je podareným reprezentantom vyššej strednej triedy, na ktorého strane stojí najmä vysoký výkon, rozmerná, sýta a ostrá obrazovka s 90 Hz frekvenciou, univerzálne fotoaparáty produkujúce krásne fotky (okrem nočných záberov) a čistý operačný systém v najnovšej verzii Android 11.

Vadia mi však veľké rozmery a váha, chýbajúce stereo reproduktory, otázna úroveň softvérovej podpory a priemerná vydrž batérie s pomalším nabíjaním.

Motorola G100 nie je klasickým „géčkom“, ktoré vás dokáže presvedčiť priateľskou cenou. Maloobchodná odporúčaná cena 499 eur je síce vyššia, nie je však prehnaná. Problémom je skôr konkurencia, ktorá má vo vyššej strednej triede pevnejšie základy.

Nedá sa nespomenúť obohraná platňa menom Galaxy S20 FE. Za podobnú cenu vám dá perfektný OLED displej so 120 Hz frekvenciou, vyššiu odolnosť, ešte lepší desktopový režim a predĺženú softvérovú podporu – smartfón dostane 3 veľké aktualizácie operačného systému Android.

S rozpočtom 500, resp. 400 eur sa toho dá, prirodzene, zadovážiť viac. Ak máte lepší tip na smartfón za takúto cenu, zanechajte ho v diskusii a inšpirujte ostatných čitateľov k tomu, aby spravili informované rozhodnutie o prípadnej kúpe nového mobilného miláčika.

Aktuálna cena modelu Motorola G100

82/100
Celkové skóre
 • Konštrukcia a dizajn
  75/100
 • Displej
  80/100
 • Fotoaparáty
  80/100
 • Výkon
  95/100
 • Batéria
  70/100
 • Softvér
  90/100

Plusové body

 • Vysoký výkon
 • Čistý OS Android 11 s Moto akciami
 • Kvalitné fotky (mimo zlých svetelných podmienok)
 • 90 Hz displej

Mínusové body

 • Vyššie rozmery a váha
 • Otázna dĺžka softvérovej podpory
 • Priemerná výdrž batérie, pomalšie nabíjanie
 • Absencia stereo reproduktorov