pixel 6

Klamal Google? Smartfóny Pixel 6 nepodporujú 30 W nabíjanie, sú na tom oveľa horšie

Rýchle nabíjanie nie je v skutočnosti až také rýchle.

Pri najnovších smartfónoch Pixel 6 spoločnosť Google deklaruje, že sa ich batéria dokáže nabiť na 50 percent kapacity za 30 minút. Takýto výkon dosiahnu použitím 30 W USB-C nabíjačky, ktorú výrobca predáva samostatne.

Na základe toho by sa dalo povedať, že smartfóny Pixel 6 podporujú maximálne 30 W výkon nabíjania. Google ale vyslovene neuvádza, že je tomu skutočne tak, odkazuje iba na 30 W originálny adaptér.

Na nabíjanie smartfónov Pixel 6 sa vo svojom teste podrobne pozreli redaktori z webu Android Authority.

pixel 6
Foto: Google Store

Nabíjanie otestovali pomocou hneď niekoľkých adaptérov. Okrem nabíjačky odporúčanej výrobcom použili príslušenstvo tretích strán, napríklad 45 W cestovný adaptér značky Samsung. A dospeli k zaujímavým výsledkom.

O dve tretiny pomalšie

Zistili, že smartfóny Pixel 6 sa v praxi nabíjajú maximálnym výkonom 22 W. Počas celého cyklu nabíjania dosiahol priemerný výkon len 13 W. Klame Google? Nie. Vynechal však dôležité detaily.

Akumulátor smartfónov Pixel 6 sa naozaj nabije na približne 50 percent kapacity za krátkych 30 minút. Potom to už ale ide z kopca. Na grafe nižšie môžete vidieť, ako sa výkon nabíjania mení v priebehu času. Pri 50 percentách kapacity vrcholí, no potom rapídne klesá.

Je bežné, že rýchle nabíjanie spotrebuje viac energie na začiatku cyklu a neskôr, s pribúdajúcou kapacitou, klesá. Posledné percentá z kapacity dopĺňa adaptér menšou rýchlosťou, čím sa reguluje teplota a znižuje namáhanie batérie.

Z grafu však vyplýva, že si Google zvolil konzervatívnejší spôsob nabíjania smartfónov. Nabitie batérie modelov Pixel 6 do plnej kapacity trvá takmer 2 hodiny. Taký Samsung Galaxy S21 Ultra, rovnako s 5000 mAh batériou, sa do plnej kapacity nabije iba za 1 hodinu a 11 minút. Slúži na to 25 W adaptér.

TIP REDAKCIE
Šifrovanie komunikácie v aplikáciách Messenger a Instagram sa odkladá

Má to aj výhody

Android Authority uvádza, že opatrnejšie nabíjanie smartfónov Pixel 6 spôsobuje, že sú menej náchylné na prehrievanie. Počas nabíjania sa ich teplota pohybovala okolo 25 stupňov Celzia.

Google teda v tomto smere veľké zlepšenie nepredstavil. Predchádzajúci Pixel 5 podporuje 18 W nabíjanie, jeho 4080 mAh batéria sa do plnej kapacity nabije za približne 87 minút. Aktuálne zistenia môžu záujemcov o nové Pixely sklamať.

A to nielen preto, že Google vytvoril dojem, že smartfóny Pixel 6 podporujú 30 W nabíjanie. 22 W výkon nabíjania je na prvotriedne vlajkové lode jednoducho prinízky. Android Authority svoje zistenia posunul Googlu, ten sa k nim doposiaľ nevyjadril.

Prečo výrobca nesiahol po výkonnejšom nabíjaní? Možno do smartfónov vložil lacnejšie batérie. Skôr ale bolo jeho cieľom predĺženie životnosti akumulátorov, ktorú do istej miery znižujú práve technológie rýchleho nabíjania.

Smartfóny Pixel 6 budú dostávať bezpečnostné aktualizácie po dobu až 5 rokov, spotrebitelia ich teda nutne nemusia vymeniť za novšie zariadenia po 2 alebo 3 rokoch, ako býva zvykom.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať