tesla

Elon Musk opäť zbohatol o desiatky miliárd dolárov, má vyššiu hodnotu ako HDP Južnej Afriky

Elon sa v tomto roku naozaj nemá na čo sťažovať. Od januára sa mu podarilo zbohatnúť o až 165 miliárd dolárov. Začiatkom 2021 si na vlastníctve firmy pripisoval približne 22,4-percentný podiel.

Elon Musk je každým dňom bohatší a bohatší. Len nedávno hodnota majetku svetoznámeho vizionára prekročila hranicu 300 miliárd dolárov, čím sa zaslúžil o svetový rekord. Dnes však má na konte ešte vyššiu čiastku, a to vďaka značnému rastu akcií automobilky Tesla.

Tesla v nedávnom období zaznamenala rast akcií o 8,5 % (od začiatku roka až o 65,6 %), čo pre Muska predstavovuje zárobok vo výške až 24 miliárd dolárov. Vo výsledku tak jeho bohatstvo činí neuveriteľných 335 miliárd dolárov, informuje Business Insider.

To znamená, že Muskovo bohatstvo je viac ako 3-násobné v porovnaní s majetkom známeho investora Warrena Buffeta, ktorý v rámci rebríčku Bloomberg Billionaires Index aktuálne zaujíma desiatu priečku.

Pre ako-takú predstavu, koľko je 335 miliárd dolárov, je to viac ako HDP (hodnota všetkých finálnych produktov a služieb) Muskovej rodnej krajiny, Južnej Afriky. Jej hrubý domáci produkt podľa údajov z World Bank v minulom roku dosiahol úrovne 301,9 miliardy dolárov.

Elon sa v tomto roku naozaj nemá na čo sťažovať. Od januára sa mu podarilo zbohatnúť o až 165 miliárd dolárov. Začiatkom 2021 si na vlastníctve firmy pripisoval približne 22,4-percentný podiel. Teraz je najbohatším človekom planéty, pričom pred druhým miestom, na ktorom sedí Jeff Bezos, má 142-miliardový náskok.

TIP REDAKCIE
Útok voči solidarite: WHO odsudzuje zákazy cestovania uvalené na južný región Afriky

Minulý týždeň sa Tesla zaslúžila o najvýraznejší rast akcií, aký kedy Bloomberg nameral v priebehu jediného dňa. Reč je o 13-percentnom náraste, pod ktorý sa podpisuje predovšetkým spoločnosť Hertz. Tá si totiž od automobilky objednala až 100 tisíc elektromobilov.

OSN nedávno prehlásila, že len 2 % Muskovho bohatstva by postačili na záchranu až 42 miliónov ľudí pred hladomorom. Vtedy sa však nerátalo s ďalším prudkým nárastom akcií, čo znamená, že 2 % by teraz mohli zachrániť ešte viac ľudí. Svetoznámy vizionár s tým nemá problém, no najskôr chce dôkaz, že taká čiastka postačí. A ak áno, OSN bude musieť viesť transparentné účtovníctvo, aby verejnosť mohla vidieť, na čo presne sa finančné prostriedky míňajú.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať