sony xperia pro I

Sony Xperia PRO-I prekvapuje 1″ snímačom obrazu a premenlivou clonou

Super vysoké rozlíšenie a malé pixely? Sony na to ide inak.

Asi nikto nepočítal s tým, že japonský výrobca Sony v tomto roku predstaví ešte jednu vlajkovú loď. Nakoniec sa tak stalo. Novinka nesie názov Xperia PRO-I.

Sony Xperia PRO-I je však trochu iným smartfónom ako Xperia 1, 5 alebo 10. Zaujímať bude filmárov, skúsených tvorcov obsahu a každého, kto chce nosiť vo vrecku poriadny fotoaparát. Nová Xperia je svojím spôsobom unikátom.

Technické gro zariadenia tvorí nadrozmerný fotoaparát zhmotnený snímačom obrazu o veľkosti 1 palca a objektívom s premenlivou, respektíve dvojitou clonou.

Smartfón takto veľký obrazový snímač prevzal z kompaktného fotoaparátu Sony Alpha RX100 VII, ktorý patrí v tejto kategórii medzi to najlepšie na trhu. Xperia PRO-I je skôr fotoaparát so smartfónom, ako smartfón s fotoaparátom.

xperia pro I
Foto: Sony

Obrazový snímač Exmor RS disponuje rozlíšením 12 Mpx, pričom je tvorený pixelmi s extra veľkosťou 2.4µm. Automatické zaostrovanie s fázovou detekciou pokrýva vďaka 315 bodom 90 percent zorného poľa.

Pred snímačom je umiestnený objektív ZEISS s ohniskovou vzdialenosťou 24 milimetrov a svetelnosťou f/2.0 a f/4.0. Fotoaparát okrem iného podporuje 12-bitový výstup v bezstratovom formáte RAW.

Patrí sa spomenúť aj ostatné dva fotoaparáty, ktoré hlavnú záznamovú jednotku dopĺňajú. Oba majú 12 Mpx rozlíšenie, jeden je spojený s ultraširokým objektívom (16 mm), druhý s objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 50 milimetrov. S automatickým zaostrovaním a hĺbkou ostrosti pomáha dodatočný 3D iToF senzor.

xperia pro I
Foto: Sony

Výkonný obrazový procesor BIONZ X umožňuje fotografovať rýchlosťou až 20 snímok za sekundu. Prítomné je tiež pedantné zaostrovanie „na oko“ so sledovaním objektu v reálnom čase. Funguje u ľudí i zvierat.

Smartfón je ďalej vybavený aplikáciou Photography Pro, ktorá umožňuje používateľom nastaviť každý parameter snímania. Ponúka tiež jednoduchý režim pre tvorbu rýchlych momentiek.

Ďalším bodom k dobru je hardvérové tlačidlo spúšte. Prepínač je rovnaký ako pri fotoaparátoch Sony RX100. Na spustenie automatického zaostrovania a uzávierky musí používateľ vyvinúť rovnaký tlak ako pri uvedených fotoaparátoch.

sony xperia pro I
Foto: Sony

Sony Xperia PRO-I si, samozrejme, poradí aj s videom. Maximom je záznam v 4K rozlíšení pri 120 FPS. Opäť je poruke technológia Eye AF, o stabilizáciu obrazu sa stará systém Optical SteadyShot.

V aplikácii Videography Pro si používateľ môže nastaviť hodnoty expozície, vyváženie bielej alebo zaostrovanie, a to v reálnom čase, aj počas natáčania videa. Vedľa fotoaparátov sídli samostatný mono mikrofón s funkciou filtrovania šumu.

TIP REDAKCIE
Aplikácia Tesly mala výpadok: Ľudia sa nemohli dostať do svojich áut

Slúži na nahrávanie hovorenej reči s tým, že potláča hluk prichádzajúci z pozadia. Štandardné stereo mikrofóny sú prítomné tiež.

Sony Xperia PRO-I

Model Xperia PRO-I je aj smartfónom, nielen fotoaparátom. Jeho telo je hrubé 8,9 milimetra a obsahuje otvor na remienok, ktorý poslúži ako bezpečnostná poistka. Mobilná novinka od Sony je drahá. Remienok zabráni tomu, aby nevykĺzla z ruky.

Pod pevným krycím sklom Gorilla Glass Victus sa nachádza 6,5-palcový 4K HDR OLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a dobre známym pomerom strán 21:9. Výkon dávkuje čipset Snapdragon 888, pamäťové kapacity reprezentuje 12 GB RAM a 512 GB ROM. Slot na microSD karty pojme 1 TB médium.

sony xperia pro I
Foto: Sony

V oddelení audia nájdeme 3,5 mm jack, priestorový zvuk 360 Reality Audio a podporu pre kodeky LDAC s DSEE. Bokom nezostanú ani hráči hier. Nástroj Game Enhancer optimalizuje počas hrania výkon a spotrebu energie, zároveň je k dispozícii 240 Hz odozva na dotyk.

Výdrž na jedno nabitie zabezpečí 4 500 mAh batéria s 30 W nabíjaním. Na 50 percent kapacity sa nabije za 30 minút. Bezdrôtové nabíjanie chýba, poteší ale odolnosť IP65/68.

sony xperia pro I
Foto: Sony

Japonci schopnosti smartfónu rozšírili príslušenstvom. Prémiový kožený zadný kryt zariadenie ochráni, no zároveň neblokuje prístup k ovládacím prvom. Druhým doplnkom je Vlog Monitor – dodatočný sekundárny displej s kovovým držiakom, ktorý patrí na zadnú stranu smartfónu.

smartfon
Foto: Sony

Vlogeri sa tak môžu nakrúcať hlavným fotoaparátom na zadnej strane, pričom môžu kontrolovať obraz na displeji s rozlíšením 1280 x 720 pixelov, uhlopriečkou 3,5-placa a pomerom strán 16:9. K modulu sa dá taktiež pripojiť externý mikrofón alebo Bluetooth držiak kombinovaný so statívom, napríklad model GP-VPT2BT.

Sony Xperia PRO-I je drahým smartfónom, čo sa pri pohľade na obsiahnutý hardvér asi dalo očakávať. Vo vybraných európskych krajinách (UK, Nemecko, Francúzsko, severské štáty…) sa začne predávať v decembri, zákazník si musí pripraviť približne 1800 eur. Na slovenský trh sa v tomto roku pravdepodobne nedostane.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať