z flip 3

Ruský súd zastavil predaj smartfónov Samsung, týka sa to 61 modelov

Kameňom úrazu je platobná služba Samsung Pay.

Ruský súd nariadil spoločnosti Samsung, aby na tamojšom trhu zastavila predaj 61 smartfónov vrátane najnovších modelov s ohybnou obrazovkou. Dôvodom je patentový spor iniciovaný spoločnosťou Sqwin SA, ako informuje ruská spravodajská agentúra RIA Novosti.

Firma Sqwin SA so sídlom vo Švajčiarsku tvrdí, že juhokórejský výrobca postavil svoj platobný systém Samsung Pay na technológii elektronických platieb, ktorú sama vyvinula.

Švajčiarska firma si svoju technológiu ochránila patentom, žiadosť o registráciu podala v Rusku pred 8 rokmi. Služba Samsung Pay vznikla v roku 2015, na ruský trh dorazila o rok neskôr, v roku 2016.

Autorom vynálezu je Viktor Gulchenko, ktorý žije vo Švajčiarsku. Držiteľom patentových práv je však spomínaná spoločnosť. Tá moskovský arbitrážny súd požiadala, aby zakázal používanie platobnej služby Samsung Pay na trhu v Rusku, pretože sa domnieva, že porušuje jej právo na ochranu duševného vlastníctva.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Astronauti NASA ostali zavretí v ISS. Mohol by ich usmrtiť vesmírny odpad
samsung
Samsung Galaxy Z Fold 3

Súd spoločnosti Sqwin SA vyhovel. Samsungu a jej ruskej dcére nariadil, aby zastavil distribúciu a predaj 61 smartfónov. V zozname sa okrem iných nachádza napríklad model Galaxy J5 z roku 2017, ale aj najnovší Galaxy Z Flip 3 a Galaxy Z Fold 3.

Rozhodnutie ale zatiaľ právoplatnosť nenadobudlo, Samsung sa voči nemu odvolal.

Ruská spravodajská agentúra uvádza, že Samsung Pay je tretím najpopulárnejším bezkontaktným platobným systémom v Rusku, používa ho 17 % obyvateľov. Prvá a druhá priečka patrí spoločnostiam Google (32 %) a Apple (30 %).

Okrem toho dodala, že sa žaloba môže dotknúť aj služieb Google Pay a Apple Pay, keďže spadajú pod formuláciu špecifikovanú v patente švajčiarskej spoločnosti. Teoreticky by tak mohol ruský arbitrážny súd zakázať aj predaj smartfónov iPhone, takýto scenár ale zatiaľ na stole nie je.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať