Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Výbuch sopky Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma zatiaľ neovplyvnil kvalitu ovzdušia na Slovensku. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Mrak oxidu siričitého z erupcie sopky by sa podľa portálu windy.com už mal nachádzať nad Slovenskom.

Koncentrácia oxidu siričitého je na celom Slovensku zatiaľ veľmi dobrá. Zvýšené koncentrácie meteorológovia nepredpokladajú. “Oblak sa bude nachádzať v hornej vrstve troposféry, preto by nemal ovplyvniť koncentrácie oxidu siričitého v nižších vrstvách nad povrchom zeme,” vysvetlil SHMÚ.

Aj keď je oxid siričitý v atmosfére vysoko, môžu vznikať kyslé dažde. Vo vzduchu môže reagovať s vodnou parou a viesť tak k vzniku kyseliny sírovej. Tá sa potom môže stať súčasťou dažďových kvapiek, ktoré pri zrážkach padajú k zemskému povrchu a tak vzniká kyslý dážď. SHMÚ pri prechode mraku nad Slovenskom nepredpovedá dážď, a preto nepredpokladá, že by mohli na naše územie spadli kyslé zrážky.

TIP REDAKCIE
Sony chystá herný ovládač pre smartfóny: Podobá sa na DualShock

Ak sa to zhorší, SHMÚ vydá výstrahu

V prípade zhoršenia situácie kvality ovzdušia budú ľudia informovaní, deklaruje SHMÚ. V takomto prípade vydá výstrahu pred smogovou situáciou.

Rozdielny názor od SHMÚ majú niektoré weby, ktoré celú situáciu opisujú dramaticky a fakticky nesprávne. Hydrometeoroligický úrad však všetkých upokoujuje.

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma. K erupcii na nej došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu.

Od erupcie sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Pred týždňom sa zrútila ďalšia časť kráteru sopky, čo spôsobilo vznik novej lávovej rieky tečúcej smerom k moru. V sobotu (16. 10.) museli pre oblak sopečného popola v ovzduší zrušiť väčšinu letov z miestneho letiska.

Total
138
Zdieľaní
Total
138
Zdieľať