Erupcia sopky v Tongu pretrhla podmorský internetový kábel, celá krajina ostala bez pripojenia

Oprava kábla môže trvať až dva týždne, a aj to v prípade, že by proces prebiehal bez komplikácií.

Erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai z 15. januára bola katastrofou nielen pre krajinu Tonga, ale aj jej okolie. Výbuch o sile približne 10 megaton vyvolal cunami a údajne má na svedomí aj pretrhnutie podmorského internetového kábla. Tonga, malá krajina v Oceánii, tak ostala kompletne odstrihnutá od zvyšku sveta. Téme sa venuje portál Business Insider.

Sopka pokryla popolom 170 ostrovov krajiny a pretrhla kábel o dĺžke 827 kilometrov. Miestna vláda v utorok prehlásila, že odstavená ostala interná aj zahraničná komunikácia. “V dôsledku poškodenia medzinárodného optického kábla je internet nefunkčný,” stojí v prehlásení.

Výkonný orgán dodal, že sa telekomunikační operátori snažia o získanie pripojenia zo satelitov, čo by mohlo poskytnúť aspoň dočasné riešenie, no aj to zrejme nie pre všetkých. “Prioritou budú medzinárodné hovory a komunikačné služby, ako napríklad e-maily.”

A zrejme asi ani nemajú inú možnosť. Oprava podmorského kábla totiž môže trvať až dva týždne, a aj to v prípade, že by proces prebiehal bez komplikácií. Len osem alebo deväť dní z tohto časového úseku má pritom zodpovedať ceste špecializovaného plavidla na miesto, kde nastalo poškodenie.

TIP REDAKCIE
Legendárny Black Mirror sa vracia! Netflix vraj chystá 6. sériu obľúbeného seriálu

Existujú však aj oveľa horšie prognózy. “Americká káblová spoločnosť SubCom avizuje, že oprava káblového spojenia s Tongou potrvá najmenej štyri týždne,” tvrdí novozélandské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení podľa britskej BBC.