Na Havaji prší sklo. Domáci ho nazývajú po mýtickej postave

0
havaj
Sopečný kráter Kilauea, snímka z januára 2017 (pxhere.com)

Tichomorský ostrov Havaj postihol výbuch sopky Kilauea, ktorej vulkanická činnosť donútila tisíce obyvateľov opustiť svoje domovy. Sopka chrlí lávu už asi mesiac, pričom zničila niekoľko domov, ciest a ohrozuje ďalších obyvateľov tropického raja.

Riziková pritom nie je iba láva samotná. Do ovzdušia prúdia nebezpečné splodiny a sopečný popol, ktorý je pre zdravie obyvateľov nebezpečný. Aktivita sopky je stále značná a geológovia nevedia odhadnúť, kedy sa upokojí.

Sopka Kilauea sa na Havaji postarala o zaujímavý prírodný úkaz. Na východ od sopky, v oblasti Leilani Estates, začalo pršať sklo. Ide o dlhé vlákna vulkanického skla, ktoré vznikajú z rýchlo tuhnúcej lávy.

Takéto vlákna môžu mať dĺžku až dva metre a často sú tenšie ako pol milimetra. Ľahko ich tak roznesie vietor a najbližšie k nim má asi syntetická minerálna vata, ktorá sa používa pri izolácii budov a rôznych konštrukčných riešení.

To, že sklo prší, nie je vôbec prehnané. Dokazujú to fotky obyvateľov z danej lokality, ktoré zverejnili na sociálnej sieti Twitter. Vlákien je veľa, pokrývajú široké oblasti a sú nebezpečné. Stále ide o vulkanické častice, ktoré dokážu podráždiť pokožku a oči. Ešte nebezpečnejšie je prípadné vdýchnutie drobných častíc.

Ak takýto „dážď“ zastihne vodičov, nemali by používať stierače. Sklo je abrazívne a čelné okno vozidla by stieranie poškodilo. Čo je zaujímavé, toto vulkanické sklo má vlastný mýtický názov.

TIP REDAKCIE
Huawei Mate 30 Pro sa širokého zárezu v obrazovke zrejme nezbaví

Miestni ho nazývajú ako vlasy bohyne Pelé. Ide o najslávnejšiu bohyňu Havaja, ktorá symbolizuje oheň, plamene a sopky. Vulkanické sklo je typické aj pre iné sopečné oblasti. Obdobné vlákna sa dajú nájsť aj na Islande, kde sú však pomenované ako nornahár – vlasy čarodejnice.