havaj

Na Havaji prší sklo. Domáci ho nazývajú po mýtickej postave

Tichomorský ostrov Havaj postihol výbuch sopky Kilauea, ktorej vulkanická činnosť donútila tisíce obyvateľov opustiť svoje domovy.

Tichomorský ostrov Havaj postihol výbuch sopky Kilauea, ktorej vulkanická činnosť donútila tisíce obyvateľov opustiť svoje domovy. Sopka chrlí lávu už asi mesiac, pričom zničila niekoľko domov, ciest a ohrozuje ďalších obyvateľov tropického raja.

Riziková pritom nie je iba láva samotná. Do ovzdušia prúdia nebezpečné splodiny a sopečný popol, ktorý je pre zdravie obyvateľov nebezpečný. Aktivita sopky je stále značná a geológovia nevedia odhadnúť, kedy sa upokojí.

Sopka Kilauea sa na Havaji postarala o zaujímavý prírodný úkaz. Na východ od sopky, v oblasti Leilani Estates, začalo pršať sklo. Ide o dlhé vlákna vulkanického skla, ktoré vznikajú z rýchlo tuhnúcej lávy.

Takéto vlákna môžu mať dĺžku až dva metre a často sú tenšie ako pol milimetra. Ľahko ich tak roznesie vietor a najbližšie k nim má asi syntetická minerálna vata, ktorá sa používa pri izolácii budov a rôznych konštrukčných riešení.

To, že sklo prší, nie je vôbec prehnané. Dokazujú to fotky obyvateľov z danej lokality, ktoré zverejnili na sociálnej sieti Twitter. Vlákien je veľa, pokrývajú široké oblasti a sú nebezpečné. Stále ide o vulkanické častice, ktoré dokážu podráždiť pokožku a oči. Ešte nebezpečnejšie je prípadné vdýchnutie drobných častíc.

Ak takýto „dážď“ zastihne vodičov, nemali by používať stierače. Sklo je abrazívne a čelné okno vozidla by stieranie poškodilo. Čo je zaujímavé, toto vulkanické sklo má vlastný mýtický názov.

TIP REDAKCIE
Smartfóny Samsung majú problém s poznámkovou aplikáciou Googlu

Miestni ho nazývajú ako vlasy bohyne Pelé. Ide o najslávnejšiu bohyňu Havaja, ktorá symbolizuje oheň, plamene a sopky. Vulkanické sklo je typické aj pre iné sopečné oblasti. Obdobné vlákna sa dajú nájsť aj na Islande, kde sú však pomenované ako nornahár – vlasy čarodejnice.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať