facebook

Facebook zarobil na reklame 29 miliárd dolárov, opäť si kopol do Apple

Facebook zarobil veľa, no mohol ešte viac, nebyť Apple.

Spoločnosť Facebook v pondelok zverejnila hospodárske výsledky za tretí kvartál 2021. Štvrťročné tržby sa vyšplhali k hranici 29,01 miliardy dolárov, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka stúpli o 35 percent.

Čo sa týka čistého zisku, ten Facebook zvýšil o rovných 17 percent, na 9,2 miliardy amerických dolárov. Napriek pozitívnym výsledkom spoločnosť nenaplnila očakávania analytikov, ktorí počítali s lepšími číslami, uviedla agentúra Reuters.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg uviedol, že reklamný biznis jeho spoločnosti čelí na trhu „značnej neistote“. Prstom poukázal na spoločnosť Apple, ktorej prísne pravidlá ochrany osobných údajov podľa neho negatívne vplývajú na podnikanie Facebooku v oblasti reklamy.

Pripomenieme, že spoločnosť Apple s operačným systémom iOS 14.5 predstavila funkciu App Tracking Transparency, prostredníctvom ktorej môžu používatelia aplikáciám rozkázať, aby nesledovali ich aktivitu.

iOS

Facebook takýmto spôsobom prichádza o cenné dáta, ktoré používa na presné cielenie reklamy. Údaje serveru Statista hovoria, že do septembra tohto roka povolilo aplikáciám zbierať údaje iba 21 percent používateľov mobilných zariadení od Apple.

TIP REDAKCIE
Z drahej handričky od Apple si uťahuje už aj Elon Musk. Začal predávať píšťalku za 50 dolárov

Šokom pre inzerentov boli najmä prvé týždne od spustenia iOS 14.5, kedy povolenie zbierať údaje udelili aplikáciám len približne 4 percentná používateľov na americkom trhu. Vtedy to zistila výskumná spoločnosť Flurry.

V práve pre investorov Zuckerberg uviedol, že Apple svojou politikou poškodzuje nielen Facebook, ale aj milióny malých firiem, ktoré sa na reklamnú sieť Facebooku spoliehajú. Prevádzková riaditeľka spoločnosti Sheryl Sandbergová povedala, že zmenami v ochrane osobných údajov Apple zvýhodňuje vlastný reklamný biznis.

Cielenie a meranie výsledkov reklamných kampaní je podľa jej slov teraz oveľa ťažšie, pokiaľ ide o používateľov smartfónov iPhone a tabletov iPad.

Zuckerberg naznačil, že sa s prekážkami v reklamnom biznise vysporiada investíciami. Budúcnosť vidí v takzvanom „metaverse” – zdieľanom virtuálnom prostredí, ku ktorému budú môcť pristupovať ľudia z rôznych zariadení. Šéf Facebooku ho považuje za nástupcu mobilného internetu.

V krajinách Európskej únie chce prijať 10 000 zamestnancov, ktorí budú v najbližších 5 rokoch na vývoji tohto ambiciózneho projektu pracovať.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať