xiaomi

Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Bude mať Elon Musk ďalšiu konkurenciu?

Spoločnosť Xiaomi, známy výrobca smartfónov a ďalšej spotrebnej elektroniky, v marci tohto roka potvrdila, že vstupuje na trh s elektromobilmi. Do vývoja batériových elektrických vozidiel plánuje v najbližšej dekáde investovať 10 miliárd dolárov.

Elektromobily od Xiaomi by mali byť v budúcnosti dostupné aj na medzinárodnom trhu, nielen v Číne. Firma pre tento typ produktov založila samostatnú divíziu, dcérsku spoločnosť, ktorej predsedá súčasný generálny riaditeľ Xiaomi Lei Jun. Odnož Xiaomi EV má v súčasnosti okolo 300 zamestnancov.

Po pár mesiacoch od oznámenia spoločnosť avizuje, že chce výrobu elektromobilov spustiť v prvom polroku 2024. Informuje o tom agentúra Reuters. Na vyjadrenie šéfa firmy zareagovali akcie spoločnosti rastom, na burze v Hongkongu ich hodnota stúpla o približne 5 percent.

xiaomi
Generálny riaditeľ Xiaomi Lei Jun. Foto: World Economic Forum

Čínsky trh s elektromobilmi sa teší relatívne štedrej štátnej podpore, ktorá pomáha tomuto odvetviu rásť. Výskumná spoločnosť Canalys predpovedá, že sa v tomto roku na čínskom trhu predá 1,9 milióna elektromobilov, čo by v porovnaní s vlaňajškom predstavovalo nárast o 51 percent.

TIP REDAKCIE
Huawei na Slovensku predstavil herné monitory MateView GT: Prekvapia cenou

Tamojší trh sa novými elektromobilmi postupne zapĺňa, Xiaomi bude musieť súperiť s Teslou Elona Muska, ale aj s ďalšími hráčmi. Elektromobily má v pláne produkovať tiež čínsky gigant Baidu prevádzkujúci internetový vyhľadávač.

V januári taktiež založil samostatnú spoločnosť orientovanú na elektrické vozidlá. Potom tu sú ďalšie značky ako Nio, Xpeng alebo BYD.

O dizajne, výbave a schopnostiach pripravovaného elektromobilu značky Xiaomi môžete zatiaľ iba špekulovať. Prvé indície naznačujú, že pôjde o sedan alebo SUV, ktorého cena by sa mohla pohybovať v rozpätí od 13 000 do 40 000 eur.

Xiaomi je v segmente smartfónov mimoriadne úspešnou značkou. Či sa jej podarí preraziť aj vo svete elektromobilov, ukáže až čas.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať