Ako sa vyvíjali ceny iPhonov? Za 14 rokov stúpli o viac než 80 %

Z celosvetového hľadiska mali ceny smartfónov od Apple s každým rokom porásť o 7,75 %, čo je pomerne dosť, nakoľko kúpna sila rástla tempom len 3,75 % ročne.

Vôbec prvý iPhone bol svetu odhalený v roku 2007. Dnes už zosnulý Steve Jobs ho na pódiu predstavil vo svojom tradičnom pútavom štýle, a to ako zariadenie s dotykovým displejom, mobilné zariadenie a zariadenie schopné internetovej komunikácie. Mnohí si mysleli, že ide o tri samostatné produkty. Bývalý šéf Apple však následne vytiahol len jediný smartfón, po čom všetci ostali v nemom úžase.

Od tohto ikonického momentu ubehlo už 14 rokov, počas ktorých sme sa pravidelne stávali svedkami prestavenia nových rozšírení, ktoré boli čoraz väčšie, výkonnejšie a schopnejšie. Inak tomu nebolo ani tento rok, kedy sme sa dočkali radu iPhone 13.

Neboli to však len špecifikácie a dizajn, čo sa v priebehu všetkých tých rokov menilo. Spolu s kapacitami sa rastový trend aplikoval aj na ceny, ktoré dnes dosahujú aj 4-ciferných hodnôt šplhajúcich sa k hranici 2 000 €.

Podľa štúdie indexu Self, na ktorú upozornil server MacRumors, ceny smartfónov iPhone v priebehu 14 rokov narástli o približne 81 %. Dnešné modely sú v priemere o 437 dolárov drahšie ako úplne prvý iPhone. Do štúdie boli zahrnuté všetky krajiny na svete, kde boli a sú tieto smartfóny dostupné.

apple

Z celosvetového hľadiska mali ceny smartfónov od Apple s každým rokom narásť o 7,75 %, čo je pomerne dosť, nakoľko kúpna sila rástla tempom len 3,75 % ročne. V tomto smere je na tom najhoršie India, kde na kúpu nového iPhone 13 potrebujú vynaložiť až 14,75 % svojej ročnej kúpnej sily. V Spojených štátoch amerických je to len 1,17 %.

TIP REDAKCIE
Útok voči solidarite: WHO odsudzuje zákazy cestovania uvalené na južný región Afriky

Rast cien zapríčinilo mnoho faktorov ako pokrok v oblasti technológií či rast výrobných nákladov, no veľmi dôležitú úlohu hrala aj inflácia. Apple v zásade musí zvyšovať svoje ceny, aby držal krok s ekonomickým rastom krajín. Samozrejme, nedá sa vyhovieť všetkým, nakoľko každá krajina rastie iným tempom.

Najdrahším iPhonom vôbec je iPhone 13 Pro Max v prevedení s 1 TB interného úložiska. U nás, na Slovensku, táto špičková konfugirácia stojí až 1 829 € (alebo 76,2 € mesačne).

iphone 13

1,5-násobok priemernej mesačnej mzdy

Keď sa na vec pozrieme z ekonomickej perspektívy, priemerná mzda na Slovensku podľa ŠÚ SR v druhom štvrťroku 2021 dosahovala 1 202 €. To znamená, že na najvyššiu konfiguráciu iPhone 13 Pro Max musí priemerne zarábajúci Slovák vynaložiť približne 1,5-násobok svojej mzdy.

V roku 2007 priemerná mzda podľa ŠÚ SR dosahovala 20 200 Sk, čo v prepočte vychádza na 670,52 €. Úplne prvý iPhone debutoval s cenou 499 dolárov, čiže približne 430 €. Keď si prirátame bežnú daň, získame cenu zhruba 516 €. Tak či onak, priemerná mzda bohate stačila na kúpu originálneho iPhonu. Dnes tomu tak už nie je. Ani zďaleka.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať