cip

Arm má na konte už 200 miliárd čipov, každú sekundu sa vyrobí 900 nových kusov

Ide o obrovský úspech, ktorý sa jej podarilo dosiahnuť za necelých 30 rokov svojej podnikateľskej činnosti. Hlavným ťahačom má byť úsporný čip Cortex-M, ktorý zodpovedá 3/4 objemu expedovaných čipov ročne.

Arm aktuálne patrí medzi najväčších výrobcov konštrukčných sád a procesorov na svete. Vznikla 27. novembra 1990, čo znamená, že na trhu pôsobí už takmer 30 rokov. A nakoľko sa jej blíži významené 3-dekádové jubileum, rozhodla sa prostredníctvom oficiálneho webu pochváliť svojím doterajším úspechom, respektíve úspechmi.

S názvom spoločnosti sa aj napriek jej ohromnému vplyvu nestretávame často. Zväčša sa spomína pri špecifikácií rôznych procesorov v mobilných zariadeniach, nakoľko práve Arm produkuje jadrá Cortex. Jedným z jej najúspešnejších radov je Cortex-A, ktorého začiatok sa datuje ešte do roku 2005, kedy na trh dorazil model Cortex-A8. Trvalo však niekoľko rokov, kým sa začalo s jeho veľkovýrobou.

Ilustr. obr. pexels.com

Úspech za úspechom

“Prvý” významný míľnik spoločnosť dosiahla v roku 2002, kedy úspešne zaznamenala 1 miliardu vyrobených čipov, pričom už v roku 2011, len o 9 rokov neskôr, bolo vyrobených 1,5 miliardy čipov za rok. Hranica 100 miliárd vyrobených čipov bola postupne prekonaná v nasledujúcich piatich rokoch.

TIP REDAKCIE
Drony od DJI majú problém so smartfónmi Pixel 6, prenos videa nefunguje

A dnes? Dnes má spoločnosť na konte 200 miliárd vyrobených čipov. Ide o obrovský úspech, ktorý sa jej podarilo dosiahnuť za necelých 30 rokov svojej podnikateľskej činnosti. Hlavným ťahúňom má byť úsporný čip Cortex-M, ktorý zodpovedá 3/4 objemu expedovaných čipov ročne. V rámci celkového množstva si pripisuje zhruba polovičný podiel, čiže 100 miliárd.

Časová postupnosť jednotlivých míľnikov je jasným indikátorom toho, ako rýchlo dnes technológie napredujú. V roku 2002 Arm disponoval 1 miliardou čipov, v polovici druhej dekády to bolo až 100 miliárd a dnes, len o pár rokov neskôr, je to 200 miliárd. Na základe tohto precedensu možno usúdiť, že výroba bude napredovať aj v nasledujúcom období.

Kedy firma dosiahne hranicu 300 miliárd čipov? To presne nevedia ani najskúsenejší analytici. Pevne však veríme, že sa tak stane už čoskoro.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať