36-ročná žena dlhé roky trpela depresiou. Pomohol jej až mozgový implantát

36-ročná Sarah mala dlhé roky bojovať s nekompromisnou depresiou. Snažila sa všetkými možnými spôsobmi vrátiť späť do normálneho života, avšak neúspešne. Nepomáhali žiadne liečby, terapie a ani lieky.

Žena sa zúfalo pokúšala nájsť spôsob, akým by bolo možné vyliečiť jej depresiu. Vyskúšala tonu možností, z ktorých žiadna nefungovala, teda až na jednu – údajne sa po duševnej stránke cíti oveľa lepšie, odkedy si nechala do svojej lebky umiestniť implantát. Veľkostne ho vraj možno porovnať s krabičkou od zápaliek, píše Oddity Central.

36-ročná Sarah mala dlhé roky bojovať s nekompromisnou depresiou. Snažila sa všetkými možnými spôsobmi vrátiť späť do normálneho života, avšak neúspešne. Nepomáhali žiadne liečby, terapie a ani lieky. “Vyčerpala som všetky možnosti liečby,” povedala Sarah pre BBC. “Môj každodenný život bol veľmi obmedzený. Každý deň som sa cítila mučená. Ledva som sa donútila k pohybu alebo k nejakej aktivite. Keď som sa topila v depresii, všetko som videla čierne.”

Príbeh má však predsa len šťastný koniec. S depresiou Sarah eventuálne pomohli moderné technológie.

(zdroj: HypnoArt / pixabay.com)

Celodenná operácia dopadla úspešne

Operácia trvala celý deň. Chirurgovia museli najskôr do lebky vyvŕtať dostatočne veľké otvory, aby cez ne mohli zaviesť elektrické káble a následne ich napojiť priamo na mozog. Malý komponent pozostávajúci z batérie a generátoru impulzov bol uložený do kosti, hneď pod pokožku hlavy. “Našli sme jedno miesto, a to oblasť nazývanú ventrálny stratium, kde stimulácia dôsledne eliminovala príznaky depresie,” povedala Dr. Katherine Scangos. “Taktiež sme zistili oblasť mozgovej aktivity v amygdale, ktorá dokázala predpovedať, kedy budú jej symptómy najvážnejšie.”

Impulz necíti. Cíti až jeho následky

Hoci je implantát technicky neustále aktívny, impulzy do mozgu vysiela len vtedy, keď je to potrebné. Sarah vraj impulz necíti, no vie povedať, kedy bol vyslaný, nakoľko sa vždy v rozmedzí 15 minút cíti oveľa uvoľnenejšie a pozitívnejšie. “Keď sa implantát prvýkrát aktivoval, môj život sa otočil o 180 stupňov,” tvrdí Sarah. “Môj život bol opäť príjemný. V priebehu niekoľkých týždňov odišli aj samovražedné myšlienky. Zariadenie dokázalo udržať moju depresiu na uzde, čo mi umožnilo sa opäť vrátiť k svojmu najlepšiemu ja a vybudovať si život, ktorý stojí za to.”

Sarah je vôbec prvým človekom, ktorému bol kedy zavedený takýto druh mozgového implantátu. A ešte k tomu úspešne.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!
Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať